PARTNER PORTALU
  • BGK

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Jaki budżet i perspektywa finansowa dla metropolii?

  • PAP/AT    29 sierpnia 2017 - 09:36
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Jaki budżet i perspektywa finansowa dla metropolii?
Górnośląsko-Załębiowską Metropolię tworzy 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego (fot.wikipedia)

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przyjmie ogólne założenia projektów budżetu i perspektywę finansową.
• Do końca 2017 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) ma dysponować budżetem w wysokości ok. 12,3 mln zł.

• W przyszłym roku, czyli pierwszym jej faktycznej działalności, ma to być blisko 352 mln zł.

• W 2019 r. - ponad 365 mln zł, a w 2020 r. - blisko 380 mln zł.

To ogólne założenia projektów budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 2017 r. i perspektywy finansowej do 2020 r., którymi delegaci miast i gmin członkowskich zajmą się we wtorek (29 sierpnia) na pierwszej sesji zgromadzenia tej organizacji. Podczas wtorkowej sesji wybiorą także przewodniczącego zgromadzenia oraz najprawdopodobniej przynajmniej część władz.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.

Przygotowane przez ustawowego pełnomocnika ds. tworzenia związku metropolitalnego, prezydenta Katowic, projekty tegorocznego budżetu i perspektywy finansowej GZM są następstwem kluczowych założeń ws. finansowania metropolii zawartych w ustawie o związku metropolitalnym w woj. śląskim z 9 marca br.

Zgodnie z nią środki dla związku ma zapewnić (w ok. 90 proc.) 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii, a także w pozostałej części - przede wszystkim składki gmin członkowskich.

W projekcie budżetu dla GZM na 2017 r. prezydent Katowic Marcin Krupa założył łączną kwotę planowanych dochodów na 12,3 mln zł (w tym 6,1 mln zł z udziału w podatku PIT), a wydatków na 3,2 mln zł (w tym majątkowych na niespełna 900 tys. zł).

Czytaj też: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Są uwagi do projektu statutu

"Budżet jest tylko ograniczony w kwestii wydatkowej do tego, co jest potrzebne w organizacji zarządu, w organizacji miejsca pracy" - wyjaśnił Krupa.

Zaplanowana w ten sposób nadwyżka budżetu przekraczająca 9 mln zł w projekcie budżetu została zapisana jako przeznaczona na realizację wydatków majątkowych w 2018 r. "Oczywiście tę nadwyżkę można skonsumować, ale to pozostawiłem zarządowi metropolii. Jeżeli zarząd będzie miał potrzebę wprowadzenia określonych zadań i zgromadzenie wyrazi na to wolę, to wtedy zarząd będzie mógł ruszyć środki z tej puli na konkretne realizacje" - wskazał prezydent Katowic.

Projekt perspektywy finansowej na kolejne lata przewiduje, że metropolia, korzystając już z pełnego 5-procentowego udziału w PIT, będzie miała w 2018 r. dochody bieżące na poziomie 351,9 mln zł (w tym 319,1 z udziału w PIT), w 2019 r. dochody w kwocie 365,5 mln zł (w tym 331,6 mln zł z udziału w PIT), a w 2020 r. dochody w wysokości 379,8 mln zł (w tym 344,5 mln zł z PIT).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.