PARTNER PORTALU
  • BGK

Góry to czy nie góry?

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    25 lutego 2011 - 08:31
Góry to czy nie góry?

Czy Góry Świętokrzyskie są obszarem górskim? Minister rolnictwa ma co do tego wątpliwości i nie przekonują go argumenty, że to najstarszy górotwór w Europie.
Spór o „górzystość” rozpoczął się w 2009 r. gdy władze województwa wystąpiły do Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich o włączenie regionu świętokrzyskiego do programu pomocy obszarom górskim. Teraz sprawa ma się rozstrzygnąć – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Na takie specjalne traktowanie obszarów geograficznie pokrzywdzonych (m.in. gór i wysp) pozwala Unia Europejska. Daje krajom członkowskim swobodę w wyborze. Na przykład Francja wspiera z funduszy UE hodowlę krów w Alpach, a Włochy dotują budowę sieci szybkiego Internetu w regionie Abruzji.

Polska postawiła na owce. Rząd opracował „Program wsparcia dla rolników utrzymujących owce w województwach Polski południowej” i włączył do niego woj. podkarpackie, małopolskie, śląskie i opolskie. A świętokrzyskiego nie.

Górale świętokrzyscy są oburzeni. Hodowcy i władze województwa przekonują, że tylko unijne dofinansowanie jest w stanie przywrócić stada owiec w Górach Świętokrzyskich. Wyliczają, że w latach 70. ówczesne woj. kieleckie było na drugim miejscu w pogłowiu owiec na 100 ha, po łódzkim.

Ministerstwo nie tłumaczy, dlaczego do programu włączyło opolskie a nie świętokrzyskie, ale przypomina marszałkowi woj. świętokrzyskiego, że „uwzględniono te rejony (...), które ze względów gospodarczych i kulturowych przez wiele lat uzależnione były od produkcji owczarskiej” – pisze „Gazeta Wyborcza Kielce”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.