PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wielkopolski: podwyżki cen wody i ścieków

  • PAP/em    17 grudnia 2015 - 12:18
Gorzów Wielkopolski: podwyżki cen wody i ścieków

Oprócz podwyżek będą też nowe ulgi i obniżki (fot. flickr)

W nowym roku w Gorzowie Wielkopolskim podrożeje jedynie cena wody i odprowadzania ścieków. Większość pozostałych opłat i lokalnych podatków w 2016 r. pozostanie na dotychczasowym poziomie.
Rzeczniczka Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Ewa Sadowska-Cieślak wyjaśniła, że podwyżka cen wody, o którą wnioskowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp., wynika z rozbudowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i związanych z tym nakładów inwestycyjnych i opłat.

Nowe ceny zaaprobowało Zgromadzenie Związku Celowego Gmin MG-6. Związek zajmuje się gospodarką odpadami i wodnościekową w Gorzowie Wlkp. i pięciu ościennych gminach.

Zgodnie z nową taryfą, która zacznie obowiązywać w styczniu, za m3 wody mieszkańcy zapłacą 4,74 czyli o 14 gr więcej niż dotychczas. Za m3 ścieków opłata wzrośnie z 6,56 zł zł do 6,86 zł za m3.

Na niezmienionym poziomie pozostaną opłaty za odbiór odpadów od mieszkańców, podobnie jak stawki czynszu za najem mieszkalnych lokali komunalnych. W Gorzowie Wlkp od połowy ub. roku tego roku wynoszą one 4,34 zł zł/m2 dla lokali mieszkalnych i 0,87 zł/m2 dla socjalnych.

"Magistrat nie planuje także ponosić stawek czynszu za dzierżawę gruntów, które w maju br. zostały obniżone o ok. 15 proc. Obniżenie stawek dotyczyło przeznaczenia na cele handlowo usługowe i gastronomiczne, parkingowe, ogródki konsumpcyjne, handel sezonowy i akcje promocyjne" - powiedziała PAP rzeczniczka.

Dodała, że w nadchodzącym roku miasto nie planuje także zmiany wysokości stawek podatku od nieruchomości czy środków transportu.

W przypadku opłaty targowej w 2016 r. zostaną z niej zwolnione osoby zajmujące się sprzedażą własnych wyrobów artystycznych i wyrobów rękodzielniczych w wyznaczonych przez organizatora miejscach podczas imprez artystycznych, kulturalnych, festynów, wystaw czy kiermaszów.

Wprowadzono także niższą stawkę opłaty targowej w wysokości 5 zł obowiązującą w przypadku drobnej sprzedaży dokonywanej na powierzchni do 1 m2: kwiatów ciętych, warzyw i owoców pochodzących z upraw przydomowych ogródków działkowych, własnoręcznie wykonanych okolicznościowych stroików oraz runa leśnego.

Sadowska-Cieślak dodała, że na dotychczasowym poziomie (3 zł i 1,50 zł ulgowy) pozostaną ceny biletów komunikacji miejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glewe, 2015-12-17 15:31:59

    Dopier....gawiex niech stęka ci krzyczy z bezsilności! Ach Szalom dla Was!