Gospodarka rośnie dzięki Euro 2012

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 04-05-2011
  • drukuj
Teraz się rozwijamy dzięki Euro 2012 i pieniądzom z Brukseli. Gdy one się skończą, wzrost PKB może spaść poniżej 4 proc.
Gospodarka rośnie dzięki Euro 2012

Tegoroczne tempo rozwoju polskiej gospodarki szacowane przez rząd, ekonomistów i światowe instytucje finansowe na 4-4,2 proc. to dobry wynik. Ale tylko w teorii. Aby dogonić zachodnie gospodarki, powinniśmy rozwijać się w tempie przynajmniej 6-7 proc. – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Aby tak się stało, należy uprościć system podatkowy, przyspieszyć wydawanie zezwoleń na inwestycje, zmniejszyć biurokrację, wprowadzić e-administrację i uelastycznić czas pracy – twierdzą polscy ekonomiści.

Aby rozruszać gospodarkę, potrzebna jest interwencja rządu. Poważną barierą w rozwoju przedsiębiorczości są mało elastyczne i skomplikowane przepisy dotyczące stosunku pracy, a także biurokracja. Tylko skromną część korespondencji z urzędami można prowadzić drogą e-mailową.

Zdaniem specjalistów wydatki na e-administrację zwróciłyby się państwu w ciągu około trzech lat – głównie dzięki większym wpływom z podatków oraz niższym kosztom tradycyjnej administracji – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU