PARTNER PORTALU
  • BGK

Gospodarka utopiła w śniegu 6 mld zł

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    9 kwietnia 2013 - 07:09
Gospodarka utopiła w śniegu 6 mld zł

Na braku wiosny tracą konsumpcja, budownictwo i przemysł. Przez dłużą o ok. miesiąc zimę cała gospodarka wytwarza o 6,3 mld zł mniej niż przed rokiem.
To ok. połowa rocznych nakładów na policję, służbę celną i straż pożarną - wylicza „Puls Biznesu", podkreślając, że teoretycznie z powodu późniejszego przyjścia wiosny polski wzrost gospodarczy w 2013 r. może być niższy o 0,4 pkt proc.

A przy prognozach wzrostu wynoszących ok. 1,5 proc. byłby to zauważalny ubytek. Jak wyjaśnia gazeta, dłuższa zima przekłada się na niższy PKB, bo przy niskich temperaturach i śniegu konsumpcja (to 60 proc. PKB) jest niższa, niż kiedy jest ciepło.

Polacy rzadziej chodzą na zakupy, do kina czy do restauracji. Do tego zima oznacza zastój w budownictwie. Powstaje mniej dróg, mostów, osiedli, fabryk. Zatrudnienie w branży jest niższe, więc budowlańcy konsumują jeszcze mniej niż reszta społeczeństwa.

Z kolei mizeria w budowlance odbija się spadkiem zamówień w sektorze przemysłowym. I tak np. producenci żyjący z dostarczania firmom budowlanym sprzętu i materiałów mają mniejsze obroty i zatrudnienie, co znów rykoszetem uderza w konsumpcję.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.