PARTNER PORTALU
  • BGK

Gowin śpi spokojnie

  • PAP    22 marca 2013 - 09:56
Gowin śpi spokojnie

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że reorganizacja sądów rejonowych w drodze rozporządzenia jest konstytucyjna.
W czwartek TK zajął się skargami Krajowej Rady Sądownictwa i posłów PSL na przepisy ustawy o sądach.

„W mojej ocenie jest to pomysł konstytucyjny. Oczywiście liczę się z każdym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, ale śpię spokojnie, bo niezależnie od tego orzeczenia (...) mam poczucie, że działam w imię dobra milionów Polaków" - powiedział Gowin w piątek w „Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce.

Czytaj też: Reforma sądów na razie bez wyroku TK

Przepisy ustawy o sądach są podstawą rozporządzenia ministra Jarosława Gowina, mocą którego doszło do reorganizacji sądów rejonowych w Polsce. Reorganizacja spotkała się z krytyką środowiska sędziowskiego i samorządowców z miejscowości, w których siedziby miały zniesione sądy. Krajowa Rada Sądownictwa i posłowie PSL zaskarżyli przepisy do TK; wyrok w tej sprawie Trybunał ma wydać 27 marca.

Minister wyraził w piątek przekonanie, że sytuacja w sądach wymaga zmiany. „Część sędziów jest skrajnie przepracowana, kiedy inni sędziowie mają bardzo mało obowiązków. Kończę z tą patologią" - mówił.

Jednocześnie zapewnił, że podporządkuje się wyrokowi Trybunału. „Jeżeli ten pomysł okaże się niekonstytucyjny, to wtedy będziemy zastanawiać się nad tym, jak powinna brzmieć treść nowej ustawy" - dodał.

Gowin był także pytany o projekt ustawy dot. e-sądów, którym w czwartek zajął się Sejm. E-sąd, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze, funkcjonuje od stycznia 2010 r. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z różnymi opłatami np. za prąd czy telefon. Cała procedura - od złożenia pozwu po wydanie nakazu zapłaty - odbywa się przez internet.

Zdaniem ministra sprawiedliwości takie rozwiązanie jest sukcesem, które wymaga jednak małych zmian. „W systemie informatycznym i w rozwiązaniach legislacyjnych są luki, które należy zlikwidować" - uważa.

„Do niedawna, zanim nie powstały e-sąd, ściąganie niewielkich długów było albo niemożliwie albo nieopłacalne. Po powstaniu e-sądu skuteczność zwalczania drobnych przestępstw jest ogromna" - podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.