PARTNER PORTALU
  • BGK

Grabiec: ustawa metropolitalna jest dla miast wielką szansą

  • bad    19 października 2015 - 14:48
Grabiec: ustawa metropolitalna jest dla miast wielką szansą

Jan Grabiec podkreśla, że ustawa metropolitalna jest odpowiedzią na szereg trudności polskich miast. Fot. pixabay

- Narzędzia funkcjonalne, które daje ustawa metropolitalna, to w rzeczywistości szansa na lepsze zintegrowanie i zarządzanie rozwojem polskich aglomeracji – uważa wiceminister administracji i cyfryzacji Jan Grabiec.
Jan Grabiec podkreśla, że ustawa metropolitalna jest odpowiedzią na szereg trudności, które dotyczą barier rozwojowych polskich miast i całych obszarów aglomeracyjnych. Jego zdaniem ten akt prawny jest rozwiązaniem funkcjonalnym, w odróżnieniu od propozycji administracyjnych.

– Sposób myślenia, który pokazuje, że można stymulować rozwój miast przez podział administracyjny jest sposobem archaicznym – mówi minister Grabiec. – Narzędzia funkcjonalne, które daje ustawa metropolitalna, to w rzeczywistości szansa na lepsze zintegrowanie i zarządzanie rozwojem polskich aglomeracji.

Dziesięć obszarów o cechach metropolitalnych

Wiceminister dodaje, że w Polsce na podstawie koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju wyróżnić można dziesięć obszarów o cechach metropolitalnych. Nowo uchwalona ustawa pozwala na stworzenie wokół tych dziesięciu obszarów związków metropolitalnych. Najważniejszym zadaniem związku jest organizacja komunikacji publicznej w przestrzeni aglomeracyjnej.

Czytaj też: Dlaczego samorządowcy nie chcą powiatu metropolitalnego?

– To, co staje się możliwe dzięki ustawie metropolitalnej to perspektywa spojrzenia na całą aglomerację z punktu widzenia funkcjonalności, a nie możliwości finansowych poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego – twierdzi minister Grabiec. – Z chwilą, kiedy związek metropolitalny zostanie powołany, przejmuje zadania w zakresie organizacji transportu aglomeracyjnego na całym obszarze – zaznacza Jan Grabiec.

Ustawę o związkach metropolitalnych Sejm przegłosował 25 września br. Związek metropolitalny ma być - zgodnie z nią - zrzeszeniem jednostek samorządu terytorialnego położonych w danym obszarze metropolitalnym. W skład związku metropolitalnego wchodzą: gminy położone w granicach obszaru metropolitalnego i powiaty, na obszarze których leży co najmniej jedna gmina położona w granicach obszaru metropolitalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • bydgoszczanin, 2015-10-20 06:25:51

    Wczoraj prezydent Torunia Zaleski napisał do prezydenta RP prośbę o zawetowanie ustawy metropolitarnej powołując się na koncepcję zagospodarowania przestrzennego, W przeciwnym razie Bydgoszcz będzie mogła być miastem głównym z związku metropolitarnym. To boli toruńskich polityków. Toruńscy politycy ...uważają, że Toruń zawsze musi mieć co najmniej tyle co Bydgoszcz, a najlepiej dwa razy więcej. Więc Toruń musi zablokować ustawę, która jest przede wszystkim szansą dla Bydgoszczy i okolicznych miast. Dla Torunia również, gdyż Bydgoszcz musiałaby zaprosić Toruń do związku. Należy pamiętać, że to Toruńscy politycy walczyli o małą metropolię. Koncepcja budowania metropolii na podstawie poprawek Wyrowińskiego i Mężydły jest niezgodna z KPZP2030, a więc z planem zagospodarowania przestrzennego. Politycy ci - wraz z Zaleskim - mówią o tym o tym, że Ustawa łamie ów plan pomimo, że sami za wszelką cenę usiłowali "złamać" plan zagospodarowania przestrzennego forsując zmianę Ustawy. Uzyskali oni poparcie Zaleskiego. W rezultacie politycy toruńscy powołując się na koncepcję zagospodarowania przestrzennego, która ich zdaniem jest łamana Ustawą sami próbowali powołać Ustawę łamiącą ów plan. Mam nadzieję,że prezydent RP zauważy przewrotność Zaleskiego  rozwiń