Grabiec: ustawa metropolitalna jest dla miast wielką szansą

- Narzędzia funkcjonalne, które daje ustawa metropolitalna, to w rzeczywistości szansa na lepsze zintegrowanie i zarządzanie rozwojem polskich aglomeracji – uważa wiceminister administracji i cyfryzacji Jan Grabiec.
Grabiec: ustawa metropolitalna jest dla miast wielką szansą
Jan Grabiec podkreśla, że ustawa metropolitalna jest odpowiedzią na szereg trudności polskich miast. Fot. pixabay

Jan Grabiec podkreśla, że ustawa metropolitalna jest odpowiedzią na szereg trudności, które dotyczą barier rozwojowych polskich miast i całych obszarów aglomeracyjnych. Jego zdaniem ten akt prawny jest rozwiązaniem funkcjonalnym, w odróżnieniu od propozycji administracyjnych.

– Sposób myślenia, który pokazuje, że można stymulować rozwój miast przez podział administracyjny jest sposobem archaicznym – mówi minister Grabiec. – Narzędzia funkcjonalne, które daje ustawa metropolitalna, to w rzeczywistości szansa na lepsze zintegrowanie i zarządzanie rozwojem polskich aglomeracji.

Dziesięć obszarów o cechach metropolitalnych

Wiceminister dodaje, że w Polsce na podstawie koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju wyróżnić można dziesięć obszarów o cechach metropolitalnych. Nowo uchwalona ustawa pozwala na stworzenie wokół tych dziesięciu obszarów związków metropolitalnych. Najważniejszym zadaniem związku jest organizacja komunikacji publicznej w przestrzeni aglomeracyjnej.

Czytaj też: Dlaczego samorządowcy nie chcą powiatu metropolitalnego?

– To, co staje się możliwe dzięki ustawie metropolitalnej to perspektywa spojrzenia na całą aglomerację z punktu widzenia funkcjonalności, a nie możliwości finansowych poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego – twierdzi minister Grabiec. – Z chwilą, kiedy związek metropolitalny zostanie powołany, przejmuje zadania w zakresie organizacji transportu aglomeracyjnego na całym obszarze – zaznacza Jan Grabiec.

Ustawę o związkach metropolitalnych Sejm przegłosował 25 września br. Związek metropolitalny ma być - zgodnie z nią - zrzeszeniem jednostek samorządu terytorialnego położonych w danym obszarze metropolitalnym. W skład związku metropolitalnego wchodzą: gminy położone w granicach obszaru metropolitalnego i powiaty, na obszarze których leży co najmniej jedna gmina położona w granicach obszaru metropolitalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wczoraj prezydent Torunia Zaleski napisał do prezydenta RP prośbę o zawetowanie ustawy metropolitarnej powołując się na koncepcję zagospodarowania przestrzennego, W przeciwnym razie Bydgoszcz będzie mogła być miastem głównym z związku metropolitarnym. To boli toruńskich polityków. Toruńscy politycy ...uważają, że Toruń zawsze musi mieć co najmniej tyle co Bydgoszcz, a najlepiej dwa razy więcej. Więc Toruń musi zablokować ustawę, która jest przede wszystkim szansą dla Bydgoszczy i okolicznych miast. Dla Torunia również, gdyż Bydgoszcz musiałaby zaprosić Toruń do związku. Należy pamiętać, że to Toruńscy politycy walczyli o małą metropolię. Koncepcja budowania metropolii na podstawie poprawek Wyrowińskiego i Mężydły jest niezgodna z KPZP2030, a więc z planem zagospodarowania przestrzennego. Politycy ci - wraz z Zaleskim - mówią o tym o tym, że Ustawa łamie ów plan pomimo, że sami za wszelką cenę usiłowali "złamać" plan zagospodarowania przestrzennego forsując zmianę Ustawy. Uzyskali oni poparcie Zaleskiego. W rezultacie politycy toruńscy powołując się na koncepcję zagospodarowania przestrzennego, która ich zdaniem jest łamana Ustawą sami próbowali powołać Ustawę łamiącą ów plan. Mam nadzieję,że prezydent RP zauważy przewrotność Zaleskiego rozwiń

bydgoszczanin, 2015-10-20 06:25:51 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU