PARTNER PORTALU
  • BGK

Gronkiewicz-Waltz przedstawiła pięć największych inwestycji w 2015 roku

  • PAP    15 stycznia 2015 - 19:42
Gronkiewicz-Waltz przedstawiła pięć największych inwestycji w 2015 roku
fot. materiały prasowe

Stołeczni radni przyjęli w czwartek projekt budżetu Warszawy na 2015 r. Planowane dochody mają wynieść 14 mld 163 mln zł, a wydatki - 14 mld 866 mln zł. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że budżet jest przejrzysty i zapewni prawidłowe funkcjonowanie miasta i jego rozwój.
Zapisany w uchwale budżetowej bilans dochodów i wydatków oznacza deficyt na poziomie 704 mln zł.

Po przyjęciu uchwały budżetowej Gronkiewicz-Waltz podziękowała klubowi PO, opozycji, a także "tym wszystkim, którzy pracowali nad budżetem".

Głosowanie nad budżetem zostało powtórzone, ze względu na błąd przy zliczaniu głosu jednego radnego. Jednak i za drugim razem większość radnych poparła zaproponowany budżet.

Największa kwota w 2015 r. w wydatkach bieżących ma być przeznaczona na edukację.

"Największa suma to są wydatki na edukację, które zaplanowane są w wysokości 2 mld 846 mln zł. To jest prawie 70 mln więcej niż w roku ubiegłym" - mówiła Gronkiewicz-Waltz przedstawiając radnym założenia budżetu.

Pieniądze, jak powiedziała, zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych żłobków, przedszkoli i szkół. Nowe żłobki mają powstać m.in. na Bielanach i Woli, przedszkole na Wilanowie, a gimnazjum na Białołęce.

Na kolejnym miejscu w wydatkach stolicy znajduje się transport i komunikacja miejska. Wydatki na zakup usług przewozowych mają osiągnąć kwotę 2 mld 479 mln zł, a szacowane dochody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej - 816 mln zł.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że miasto nie planuje podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej.

Na kulturę w 2015 r. ma być przeznaczone 370 mln zł, czyli o 3 proc. więcej niż w 2014 r. - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Na sport miasto zamierza wydać 108 mln zł. "O ponad 5 proc. więcej niż w zeszłym roku" - zauważyła.

"Najważniejszą inwestycją będzie modernizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Na ten cel będzie w tym roku wydany 1 mln zł" - zapowiedziała.

Gronkiewicz-Waltz przedstawiła także pięć największych inwestycji w 2015 r. Mają to być kolejno: projekt i budowa II linii metra (311 mln zł), budowa Trasy Świętokrzyskiej (219 mln zł), budowa ul. Nowolazurowej (129 mln zł), modernizacja ciągu ulic Marsa-Żołnierska (102 mln zł) i rozbudowa ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej (78 mln zł).

Przeciw projektowi budżetu głosował opozycyjny PiS. Przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy Jarosław Krajewski argumentował, że budżet oznacza zahamowanie ważnych inwestycji w mieście.

"To jest porażka inwestycyjna Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej, ale również złe informacje dla mieszkańców Warszawy. Z jednej strony mamy najmniejsze planowane wydatki inwestycyjne od 8 lat - to oznacza, że nie będzie budowana obwodnica śródmiejska, most Krasińskiego oraz nie będą kontynuowane prace związane z budową metra na Gocław" - powiedział Krajewski.

Przewodniczący klubu radnych PiS zgłosił osiem poprawek odnoszących się do planowanych wydatków Warszawy w 2015 r. Wśród nich znalazły się punkty, w których postulował m.in. przyśpieszenie budowy obwodnicy śródmiejskiej, zabezpieczenie środków na budowę II linii metra na Gocław oraz zwiększenie środków na wsparcie organizacyjno-prawne dla lokatorów z reprywatyzowanych budynków. Wszystkie zostały odrzucone.

Przyjęcie uchwały ws. budżetu oznacza zielone światło dla realizacji 336 projektów wybranych w pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego, w ramach którego do podziały było ponad 26 mln zł.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.