PARTNER PORTALU
  • BGK

Gronkiewicz-Waltz z absolutorium. Głosami PO

  • PAP    25 czerwca 2015 - 19:27
Gronkiewicz-Waltz z absolutorium. Głosami PO

Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskała absolutorium za 2014 r. (fot. PTWP)

Rada m.st. Warszawy udzieliła w czwartek absolutorium prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz za wykonanie budżetu za 2014 r. Radni PiS zwracali uwagę na niewykorzystane fundusze na inwestycje.
Za udzieleniem absolutorium głosowało 32 radnych PO, przeciw głosowało 24 radnych PiS i dwoje radnych niezrzeszonych.

Wnioskując o udzielenie jej absolutorium, prezydent miasta podkreśliła, że sprawozdanie z wykonania budżetu pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa, a międzynarodowe agencje ratingowe wystawiły Warszawie wysokie oceny.

Gronkiewicz-Waltz dodała, że wyniki budżetu miasta potwierdzają poprawę koniunktury w stolicy, a dochody procentują w postaci inwestycji i przewidywalności. Podkreśliła, że w 2014 r. o 10 tys. zwiększyła się liczba osób płacących podatki w stolicy, związku z Kartą Warszawiaka. W ub. latach ten wzrost oscylował w okolica 1 tys. osób.

Powiedziała, że miasto na inwestycje przeznaczyło 2 mld 375 mln zł. Najważniejsze to budowa centralnego odcinka II linii metra i zakup taboru; ponadto miasto w 2014 r. przeznaczyło na budownictwo komunalne 80 mln; na kulturę 356 mln zł.

Przewodniczący klubu radnych PO Jarosław Szostakowski podkreślił, że bilans finansowy miasta za ub. rok jest dodatni. Wskazał na ważne inwestycje w transport publiczny i edukację.

Przekonywał, że w tym roku jest "dość prosto jest podjąć decyzję o przyznaniu absolutorium" dla Gronkiewicz-Waltz, ponieważ mieszkańcy obdarzają ją zaufaniem, o czym świadczy wygrana w wyborach samorządowych na jesieni 2014 r., kiedy ocenili nie tylko ostatni rok, ale całą kadencję.

Opozycja krytykuje wykonanie budżetu Warszawy

Odmiennego zdania był przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Krajewski. Przekonywał, że władze Warszawy straciły zaufanie m.in., ze względu na opóźnienie w oddaniu do użytku II linii metra oraz konflikt z nowymi władzami Bemowa. Wskazywał, że 85 tys. miejskich urzędników nie była w stanie zagwarantować wykonania zaplanowanych inwestycji. "Wykonanie wydatków inwestycyjnych na poziomie 72 proc. to jest nieporozumienie i nieudolność" - podkreślił Krajewski.

Powiedział, że różnica między planowanymi wydatkami majątkowymi i tymi zrealizowanymi to 916 mln zł. I tak na budowę II linii metra wydano o 337 mln zł mniej w 2014 r. niż planowano; na budowę ul. Nowolazurowej (odcinek al. Jerozolimskie - trasa AK) 45 mln zł. A na modernizację ciągu ulic Marsa - Żołnierska miasto wydało 38 proc. zaplanowanych środków - wyliczył szef radnych PiS.

Krajewski zwracał też uwagę na opóźnione inwestycje np. bulwary wiślane. "Miały być gotowe do wakacji 2014r., a wiemy, że nie będą gotowe do wakacji tego roku" - powiedział.

Gronkiewicz-Waltz odpowiadając na zarzuty opozycji powiedziała, że poziom zrealizowanych wydatków na inwestycje jest podobny jak w roku 2003 i 2005. A niewykorzystane środki zostaną wykorzystane w bieżącym roku.

Odnosząc się do budowy bulwarów wiślanych, powiedziała, że przeprowadzenie inwestycji skontrolował NIK i wystawił pozytywną ocenę.

Ciągnie się sprawa Bemowa

W sprawie Bemowa przypomniała, że po ujawnieniu nieprawidłowości w tamtejszym urzędzie dzielnicy, zdymisjonowała z funkcji wiceprezydenta Warszawy Jarosława Dąbrowskiego, który wcześniej był burmistrzem Bemowa i za jego kadencji doszło do nadużyć.

Ze sprawozdania finansowego za 2014 r. wynika, że dochody budżetowe Warszawy zostały zrealizowane na poziomie 102,3 proc. planu i wyniosły 13 mld 781 mln zł, o 309 mln zł więcej niż zakładały władze miasta.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: