PARTNER PORTALU
  • BGK

Grunty wywłaszczymy "bardziej niezwłocznie"

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    9 listopada 2009 - 07:16

Przedsiębiorca, który przystępuje do wykonania publicznej inwestycji dużo szybciej będzie mógł wejść na cudzy grunt, by rozpocząć budowę. Takie rozwiązania przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami.
"Starosta będzie zobowiązany do wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego po upływie dwumiesięcznego terminu na zawarcie umowy o nabycie praw do nieruchomości. Dziś decyzja ta zależy od jego swobodnego uznania. Będzie mógł też zezwolić na niezwłoczne zajęcie nieruchomości przez firmę wykonującą zadanie inwestycyjne" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zmianę w prawie komentuje Anna Prigan, radca prawny z TGC Corporate Lawyers. Uważa ona, że celem regulacji jest zmobilizowanie starosty do aktywności proinwestycyjnej. Fakultatywność wszczęcia postępowania o wywłaszczenie była bowiem przyczyną opóźnień w realizacji zadań gospodarczych już na etapie pozyskiwania nieruchomości.

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami daje też wojewodzie, radzie lub sejmikowi możliwość zbycia najemcom lub dzierżawcom w trybie bezprzetargowym lokalu niemieszkalnego należącego do Skarbu Państwa lub samorządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.