PARTNER PORTALU
  • BGK

Gryko: Zwiększenie procentowych udziałów w PIT nie poprawi sytuacji samorządów

  • AT    22 stycznia 2016 - 12:13
Gryko: Zwiększenie procentowych udziałów w PIT nie poprawi sytuacji samorządów

- Trzeba poszukiwać takich mechanizmów, których wprowadzenie nie spowoduje zmniejszenia dochodów najuboższych samorządów - mówi Henryk Gryko, skarbnik województwa podlaskiego. (fot.:wrotapodlasia.pl/Wojcieh Oksztol)

• Sprawa mechanizmów korekcyjno-wyrównawczych dochodów JST wymaga pilnego podjęcia.
• Zwiększanie procentowych udziałów w podatkach dochodowych nie jest najlepszym rozwiązaniem dla samorządów.
• Najbiedniejsze regiony dostawałyby mniej pieniędzy.
- Dobrze się stało, iż rząd nie udzielił poparcia poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy o dochodach jst. Projekt ustawy powstał w okresie walki pewnych grup przeciwko tzw. "janosikowemu". Zmiana mechanizmów systemu korekcyjno – wyrównawczych jest w pełni uzasadniona, i takiego zdania są także najwięksi beneficjenci. Trzeba jednakże poszukiwać takich mechanizmów, których wprowadzenie nie spowoduje zmniejszenia dochodów najuboższych samorządów. Wręcz przeciwnie, rozwiązania powinny zdecydowanie zmniejszyć dysproporcje dochodowe samorządów - uważa Henryk Gryko, skarbnik województwa podlaskiego.

Gdyby wprowadzono nowe udziały w podatku PIT, to skutki w dochodach samorządów w poszczególnych województwach wyglądałyby następująco:

Ewentualne zwiększenie udziałów samorządów w PIT spowodowałoby zwiększenie dochodów samorządowych o ponad 10,2 mld zł. Przy czym trzeba dopowiedzieć, że o tyle zmniejszyłyby się dochody budżetu państwa.

- Można by myśleć, że każde zwiększenie dochodów samorządowych jest dobre. Nie, tak nie jest. Warto zwrócić uwagę, że średnio na jednego mieszkańca samorządy otrzymałyby o 267,16 zł dochodów więcej. Tak się składa że najmniej zyskuje pięć województw tzw. Polski Wschodniej - wyjaśnia Gryko.

Według skarbnika o wielkich dysproporcjach dochodowych świadczy fakt, że jedynie w trzech województwach (mazowieckie, śląskie i dolnośląskie) zwiększone dochody na jednego mieszkańca przekroczyłyby średnią krajową. W pięciu województwach ten przyrost byłby mniejszy niż 75 proc. średniej krajowej.

Wydaje się, iż dane zawarte na mapie wprost świadczą o konieczności opracowania mechanizmów korekcyjno-wyrównawczych. Algorytm zastosowany w mechanizmach wyrównawczych powinien niwelować dysproporcje dochodowe.

- Tylko zdecydowani przeciwnicy lokalnej samorządności mogą myśleć, że nie ma potrzeby zmiany systemu finansowania samorządów. Za przeciwników samorządów trzeba by również uznawać tych, którzy chcą w czasie odkładać zmiany zwiększające dochody samorządów. Z bardzo wielu powodów trzeba się śpieszyć, chociaż trzeba zgodzić się z tymi, którzy powiadają, że lepiej zróbmy to trochę później, ale zróbmy lepiej - tłumaczy skarbnik województwa podlaskiego.

KOMENTARZE (2)

  • dol, 2016-02-11 10:30:22

    Dlatego ze umieja walczyc o swoje, nikt normalny nie popiera podatku dochodowego.
  • naprawimy ?, 2016-01-23 21:25:17

    DLACZEGO ROLNICY NIE PŁACA PODATKU DOCHODOWEGO pit ?NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: