PARTNER PORTALU
  • BGK

GUS: Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2015 r.

  • AW/PAP    19 kwietnia 2016 - 11:19
GUS: Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2015 r.
GUS we wtorek (19 kwietnia) podał informacje o deficycie sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2015 r. (fot.fotolia)

Dziura budżetowa sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2015 r. była nieco mniejsza niż w 2014, ale dług sektora finansów publicznych w stosunku do PKB rośnie  - wynika z danych jakie opublikował Główny Urząd Statystyczny.
Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2015 r. wyniósł 2,6 proc. PKB wobec 3,3 proc. PKB w 2014 r. - poinformował we wtorek (19 kwietnia) GUS. Dług sektora finansów publicznych w 2015 r. wyniósł 51,3 proc. PKB, wobec 50,5 proc. PKB w 2014 roku.

Z danych GUS wynika, że w wartościach nominalnych deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 46 mld 666 mln zł, zaś dług sektora finansów publicznych sięgnął 917 mld 772 mln zł.

Czytaj też:Zadłużenie samorządów wysokie, ale wyhamowało

Zgodnie z definicją zawartą w Europejskim Systemie Rachunków Narodowych i Regionalnych ESA’95, sektor instytucji rządowych i samorządowych obejmuje:

- jednostki rządowe i samorządowe (z wyłączeniem jednostek zaliczonych do sektora przedsiębiorstw lub do sektora instytucji finansowych), które administrują i finansują grupę działalności polegających głównie na dostarczaniu wyrobów i usług nierynkowych, przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb społeczeństwa;

- instytucje niekomercyjne uznane za posiadające osobowość prawną, będące pozostałymi producentami nierynkowymi oraz kontrolowanymi i głównie finansowanymi przez jednostki rządowe i samorządowe;

- autonomiczne fundusze emerytalne, jeśli są one obowiązkowe z mocy prawa oraz jeśli sektor instytucji rządowych i samorządowych jest odpowiedzialny za zarządzanie takimi instytucjami w zakresie rozliczania i zatwierdzania składek i świadczeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.