PARTNER PORTALU
  • BGK

GUS szybciej policzy mieszkańców gmin

  • AW    7 sierpnia 2012 - 16:11
GUS szybciej policzy mieszkańców gmin

Główny Urząd Statystyczny przyspieszył prace w zakresie danych o liczbie i strukturze ludności wg stanu na koniec 2011 roku stanowiących bilans przygotowany w oparciu o wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 r. Ma to ułatwić gminom obliczanie funduszu sołeckiego.
Jak podaje GUS, pierwsze dane dotyczące ogólnej liczby ludności w każdej gminie imiennie (wg stanu w dniu 31.12.2011 r.) zostaną upowszechnione najpóźniej 14 sierpnia 2012 rr. a nie jak wczesnij zapowiadano w październiku.

Czytaj też: Przez spis powszechny problem z funduszem sołeckim

Dane będą zamieszczone na stronie internetowej GUS w zakładce "Ludność" oraz w bazie "Demografia". Dane te będą miały status danych ostatecznych. Gminom służą do wyliczania kwoty bazowej przy funduszu sołeckim.

Przypomnijmy, że art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 lutego 2009 roku o funduszu sołeckim (Dz.U. z 2009 r., nr 52, poz.420, ze zm.) stanowi, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek przekazać sołtysom informację o wysokości funduszu sołeckiego przypadającego na dane sołectwo do 31 lipca każdego roku. Do wyliczenia kwoty funduszu konieczna jest m.in. znajomość kwoty bazowej danej gminy.

Kwotę obliczy się dzieląc wykonane dochody bieżące gminy z 2011 roku przez ustaloną przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego liczbę mieszkańców zamieszkałych na obszarze danej gminy, według stanu na 31 grudnia 2011 roku. Wcześniej GUS proponował gminom posługiwanie się danymi przybliżonymi.

Kolejne dane o ludności według stanu w dniu 31.12.2011 r., tj. struktury według płci i wieku dla gmin, powiatów i województw będą umieszczane sukcesywnie w bazie "Demografia" - zapowiada urząd. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.