PARTNER PORTALU
 • BGK

GZM rozpocznie prace nad ramowym studium zagospodarowania

 • PAP/AKC    7 maja 2018 - 17:51
GZM rozpocznie prace nad ramowym studium zagospodarowania
Zarząd przedstawi projekt uchwały na najbliższym zgromadzeniu (fot. GZM)

Zgodnie z zapowiedziami władz GZM "Program działań strategicznych" ma uwzględnić ustawowe i statutowe działania związane m.in. z kształtowaniem ładu przestrzennego i zrównoważonym rozwojem Metropolii (m.in. Fundusz Solidarności, wspólny zakup energii i gazu), rozwojem publicznego transportu zbiorowego i mobilności miejskiej (m.in. unowocześnienie systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych czy rozwój bezemisyjnego transportu).
 • Do rozpoczęcia prac nad ramowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przygotowuje się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
 • Brak prac nad takim dokumentem zarzucali władzom Metropolii m.in. regionalni posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
 • Zgodnie z intencją zarządu, projekt tej uchwały ma zostać przedstawiony do programu najbliższego zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

W połowie marca br. poseł PiS Wojciech Szarama diagnozował na antenie Polskiego Radia Katowice, że nowa organizacja stała się narzędziem dla części prezydentów tworzących ją miast do realizacji własnych interesów, a jej pieniądze są rozdawane między gminy, zamiast trafiać na ustawowe zadania. Szarama akcentował, że pieniądze, które trafiają do Metropolii, powinny być przeznaczone przede wszystkim na rozwój infrastruktury drogowej czy na planowanie przestrzenne.

Dotąd władze GZM skoncentrowały swoją działalność m.in. na koordynacji i usprawnianiu rozproszonego dotąd na tym terenie transportu publicznego, a także na Funduszu Solidarności, mającego niwelować różnice w możliwościach rozwojowych (inwestycyjnych) tworzących Metropolię gmin. Zarząd GZM wskazywał, że środki inwestycyjne w kolejnych latach będą kierowane już w większym stopniu na duże zadania - w skali całej Metropolii.

Pod koniec kwietnia br. zarząd GZM przyjął projekt uchwały zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ws. przystąpienia do sporządzenia ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Metropolii, zwanego skrótowo "studium metropolitalnym". Informację o projekcie uchwały opublikowano następnie w biuletynie informacji publicznej GZM.

Zgodnie z intencją zarządu, projekt tej uchwały ma zostać przedstawiony do programu najbliższego zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Termin zgromadzenia w poniedziałek nie został jeszcze formalnie ogłoszony.

W połowie kwietnia br., podsumowując pierwsze sto dni działania GZM, zarząd tej organizacji poinformował też o rozpoczęciu prac nad "Programem działań strategicznych" na najbliższe cztery lata. Dokument ten ma być podstawą działań Metropolii w kontekście nowej perspektywy UE i w czasie wypracowywania długoterminowej strategii na lata 2021-28 (35).

Prace nad "Programem działań strategicznych" na najbliższe cztery lata rozpoczęła seria spotkań z gminami, uczelniami, biznesem, młodzieżą, seniorami i organizacjami pozarządowymi. Ich celem jest nabór projektów, które mogłyby zostać wpisane do tego dokumentu. Na maj i czerwiec planowana jest ocena ekspercka, przy wsparciu powołanej już Rady Społeczno-Gospodarczej GZM, następnie mają odbyć się konsultacje społeczne. Przyjęcie dokumentu planowane jest do końca trzeciego kwartału.

Zgodnie z zapowiedziami władz GZM "Program działań strategicznych" ma uwzględnić ustawowe i statutowe działania związane m.in. z kształtowaniem ładu przestrzennego i zrównoważonym rozwojem Metropolii (m.in. Fundusz Solidarności, wspólny zakup energii i gazu), rozwojem publicznego transportu zbiorowego i mobilności miejskiej (m.in. unowocześnienie systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych czy rozwój bezemisyjnego transportu).

Metropolia zamierza ponadto zajmować się rozwojem społecznym i gospodarczym (m.in. przedsięwzięcia Open Data, budowa międzynarodowej sieci współpracy), promocją związku i jego obszaru (m.in. opracowanie strategii promocji), a także rozwojem instytucjonalnym (m.in. opracowanie strategii czy budowa platformy dobrych praktyk).

Zgodnie z przyjętym w połowie lutego br. statutem GZM, zadania Metropolii w zakresie kształtowania ładu przestrzennego "wykonywane są w szczególności poprzez opracowanie, uzgadnianie i wdrażanie ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Związku Metropolitalnego (studium metropolitalne). 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.