PARTNER PORTALU
  • BGK

Hałas przyprawia samorządy o ból głowy

  • GK    13 kwietnia 2011 - 12:02
Hałas przyprawia samorządy o ból głowy

Nowa ustawa o publicznym transporcie drogowym nakłada na samorządy nowe obowiązki związane z ograniczeniem hałasu.
Między innymi o tym rozmawiali 12 kwietnia w Krakowie uczestnicy pierwszego posiedzenia Komisji ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego oraz Środowiska Związku Województw RP.

Ustawa o publicznym transporcie drogowym po raz pierwszy reguluje obowiązki wszystkich samorządów. Może mieć to wpływ na wydawanie przez marszałka zezwoleń na wykonywanie przewozów. Każdy samorząd ma obowiązek przygotować plan transportowy.

Musi się on opierać na dobrych badaniach i – w przypadku województw – uwzględnić plan krajowy i być uzgodniony z marszałkami sąsiednich województw. Wśród nowych zadań nałożonych na samorządy znalazła się również organizacja transportu zbiorowego w strefie transgranicznej oraz zapewnienie systemu informacji dla pasażera.

Kwestią, która budzi niepokój zarządców dróg – w tym również władz wojewódzkich – jest obowiązek ograniczania oddziaływania hałasu na środowisko, nałożony przez ustawę Prawo ochrony środowiska.

– Żaden kraj europejski nie stosuje takich norm dopuszczalnych poziomów hałasu – przekonuje wicemarszałek Roman Ciepiela. Dodaje, że moglibyśmy zastosować np. normy niemieckie, co pozwoliłoby na odstąpienie od realizowania drogich przedsięwzięć, na które nie stać samorządów.

Koszt ekranów w Małopolsce na drogach wojewódzkich może wynieść nawet 250 mln zł. Rozwiązaniem mogłoby być obniżenie wartości dopuszczalnych hałasu przynajmniej na drogach istniejących. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że ekrany akustyczne nie muszą być jedynym sposobem ochrony przed hałasem. Skuteczna jest też naprawa dróg lub stosowanie tzw. cichej nawierzchni.

Podczas spotkania wybrano władze komisji: przewodniczącym został Roman Ciepiela – wicemarszałek Małopolski, a jego zastępcą – Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Związek Województw RP jest stowarzyszeniem 16 województw. Działa od 2002 r. Reprezentuje interesy regionów na forum krajowym (m.in. w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego) i międzynarodowym (m.in. w ramach Forum Regionów).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.