PARTNER PORTALU
  • BGK

Halicki ma sposób na jeden z największych problemów samorządów

  • PAP    25 marca 2015 - 17:00
Halicki ma sposób na jeden z największych problemów samorządów

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki (fot.mac.gov.pl)

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki zapowiedział uruchomienie zespołu, który ma pomóc w wypracowaniu rozwiązań dot. finansowania zadań zleconych samorządom przez administrację rządową.
Finansowanie zadań zleconych samorządom przez administrację rządową było jednym z tematów poruszanych na środowym (25 marca) posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Według części samorządowców wraz ze wzrostem liczby zadań przekazywanych samorządom nie idą odpowiednie środki na ich realizację.

Minister administracji i cyfryzacji zaproponował podczas posiedzenia, że w wypracowaniu rozwiązań dot. finansowania zadań zleconych może pomóc specjalny zespół roboczy. Halicki zaznaczył, że nie będzie łatwo szybko się spotkać w gronie komisji z udziałem wojewodów, ale - jak zauważył - wcześniej istniał zespół ds. strategicznych rozwiązań dotyczących dochodów jednostek samorządu terytorialnego, który można odtworzyć.

Zdaniem szefa MAC, ten doraźny zespół mógłby powstać "w ciągu zbliżającego się miesiąca". "Na koniec kwietnia będzie można przekazać informację na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu" - dodał.

O wadze problemu dot. finansowania zadań zleconych mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. "To jeden z najbardziej palących problemów, które dotyczą relacji między administracją rządową i samorządową. Rozstrzygniecie tego problemu zdecyduje, czy mamy do czynienia z państwem centralistycznym, czy z państwem samorządowym" - podkreślił.

Czytaj też: Samorządy idą do sądów w sprawie zadań zleconych

Zdaniem marszałka województwa, mazowieckiemu problemowi powinno się poświęcić odrębne posiedzenie komisji wspólnej, by poruszyć tę tematykę z sposób pogłębiony.

Odnosząc się do kwestii wyceny zadań realizowanych przez samorządy Struzik zwrócił uwagę, że wartość usług wykonywanych w woj. mazowieckim musi się różnić od podobnych usług w woj. warmińsko-mazurskim. "Koszty prac obiektywnie w woj. mazowieckim są wyższe" - dodał.

Zdaniem Struzika polskie państwo ma "potencjał intelektualny", który pozwali na obiektywną wycenę zadań zleconych. "Trzeba opracować obiektywną metodologię wyceny tych świadczeń" - ocenił polityk. "Wnoszę o to, by to była jedna z najważniejszych spraw załatwianych w tej kadencji samorządu" - dodał.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podkreślił z kolei, że "proces weryfikacji dotacji na zadania zlecone administracji rządowej (..) musi trwać. "U nas w wojewódzkie zaczęliśmy ten proces w 2011 roku" - podkreślił. "Działamy w pełnym porozumieniu (...) z ministerstwem finansów" - dodał.

Komisja Wspólna stanowi forum współpracy przy tworzeniu wspólnych stanowisk rządu i samorządu terytorialnego. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych. Zasady funkcjonowania KWRiST określa ustawa z 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Arek, 2015-03-31 10:04:42

    Dlaczego te zadanie nie są własnymi gmin? Po co bawić się w zadania zlecone?
  • pllo, 2015-03-28 17:35:19

    Taaaak, najważniejsza jest nowa komisja i po kłopocie. Żeby jeszcze mogła trochęę dodaekowegem, o grosza na zadania zlecane samorządom naradzić. Zawsze można wyższym VATem PITem, CITem się wspomóc lub zmniejszyć kwotę wolną od podatku lub w ostateczności zasiłek pogrzebowy. Nie słyszałem o proteście... umarłych a plaga zombi ma dopiero nadejść. Jak widać wariantów rozwiązania problemu jest wiele. Komisja ma potencjał. Jest on wystarczający moim zdzniem na 6 komisji w tym 1 śledczą  rozwiń