PARTNER PORTALU
 • BGK

Handel końmi w Skaryszewie: Poseł zbulwersowany działaniami burmistrza

 • GP    6 marca 2017 - 08:34
Handel końmi w Skaryszewie: Poseł zbulwersowany działaniami burmistrza
Poseł Michał Szczerba (PO) chce większego egzekwowania ustawy o ochronie zwierząt. (fot.:Facebook.com)

• Poseł Michał Szczerba (PO) zaapelował o większe działanie służb w temacie ochrony zwierząt.

• Poseł i zespół, w którym pracuje, chce przygotować nowelizację prawa o ochronie zwierząt, która może zaostrzyć kary za znęcanie się nad zwierzętami.

• Powodem powrotu tego tematu jest handel końmi na ubój, który ma mieć miejsce w Skaryszewie (pod Radomiem) w dniach 6 i 7 marca.
Poseł Michał Szczerba (Platforma Obywatelska) dotknął trudnego tematu handlu końmi, który powrócił do dyskursu publicznego wraz z targami końskimi w Skaryszewie. W tym mazowieckim miasteczku odbywa się targowisko koni przeznaczonych na ubój.

Dla posła, chociaż ustawa o ochronie zwierząt to bardzo dobre prawo, panuje wiele trudności z jej egzekwowaniem.

- Powinna istnieć współpraca, której niestety nie dostrzegam - mówił radiowej audycji "Sygnały Dnia" Szczerba. Trzeba mieć na uwadze, że poseł jest członkiem parlamentarnego zespołu zajmującego się ochroną zwierząt. - Pewne służby państwowe niestety unikały odpowiedzialności, jaką nakłada na nie ustawa - mówił jeszcze poseł.

Co go najbardziej zbulwersowało to fakt, że burmistrz Skaryszewa zachęca do handlu w jego gminie ogłoszeniami zawierającymi cytat "nie będzie punktów kontrolnych". Te słowa Szczerba przytoczył na antenie. Sugerował, że w Skaryszewie może dochodzić do obchodzenia prawa.

- Tam dzieje się często handel w urągających warunkach - dodawał poseł, twierdząc że dochodzi do kupna i sprzedaży koni wręcz na zasadach "wolnej amerykanki", gdy ustawy i rozporządzenia wymagają odpowiednich boksów dla koni, opieki weterynaryjnej. Szczerba powołał się nawet na relacje mówiące o biciu zwierząt.

- Tam przez wiele lat, a to nie jedyne miejsce, traktuje się konia jak mięso - mówił Szczerba. Zapowiadając, że w ramach zespołu w Sejmie przygotowywana jest nowelizacja, która może zaostrzyć kary za takie praktyki.

Ustawa precyzuje, nie czym, a kim jest zwierze

O pracy samego zespołu poseł Szczerba mówił bardzo dobrze. - Nie ma w nim sporów politycznych. Są tylko te związane z ustawą o ochronie zwierząt - stwierdził poseł. Panuje w zespole też przekonanie, że polskie prawo o zwierzętach jest bardzo nowoczesną regulacją, a jedyne czego brakuje to jej poprawna egzekucja.

- Ustawa w sposób jednoznaczny precyzuje, że zwierze nie jest rzeczą - stwierdził Szczerba. - Zakłada humanitarne traktowanie zwierząt i mówi o dobrostanie zwierząt, w tym tez zwierząt gospodarczych - to o koniach. Dla posła koń towarzyszy człowiekowi przez ostatnie wieki naszej historii i zasługuje na szacunek.

Na poparcie swojej tezy o tym, jak wiele ludzkość zawdzięcza koniom wspomniał, że w USA wyznaczono dzień konia. Stwierdził też, że rola konia w polskiej historii byłą duża, nawet tej najnowszej.

Protest w Skaryszewie

W podradomskiej gminie, w której dochodzi do handlu końmi przeznaczonymi na rzeź, przygotowano protest i próbę wykupu koni. Jak informowała Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Fundacja Tara zebrała niemal 300 tysięcy złotych na wykup koni ze Skaryszewa.

Ma się udać kupić zwierzęta w dniach 6 i 7 marca, gdy będzie trwać wspomniany targ. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez IAR i ekologów około 700 zwierząt ma trafić do zagranicznych ubojni, a fundacje podkreślają, że warunki przetrzymywania zwierząt są skandaliczne - konie są stłoczone, często ranne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • modus, 2017-03-12 15:37:11

  Do regulatorMG: masz rozum a może nie jesteś człowiekiem i nie masz za grosz sumienia zwierzęta nie są po to żeby je mordować dla brudnej kasy ty jesteś chyba jakimś (...) handlarzem bo to (...) zero sumienia a o mózgu to nie wspomnę
 • bożena konczanin, 2017-03-08 15:36:09

  Kto ma jakiekolwiek nagrania i zdjęcia ze Skaryszewa niech wysyła do TARY!!!
 • regulatorMG, 2017-03-06 21:38:48

  Do Agnieszka: A co z ludźmi starymi, chorymi, niepełnosprawnymi, biednymi, bezrobotnymi, bezdomnymi w ramach reprywatyzacji? Herr Ferfikt (allo, allo) ma zawsze swoje koncepcje.