Handel w mieście chce równouprawnienia

Ogródek lub taras stanowi całość z lokalem gastronomicznym, dlatego rada miasta nie może regulować odmiennie jego sytuacji prawnej bez wyraźnej delegacji ustawowej.
Handel w mieście chce równouprawnienia

Tak stwierdził wojewoda śląski unieważniając uchwałę Rady Miasta Piekary Śląskie w sprawie określenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych.

Rada ustaliła, że ograniczenie czasu pracy do godzin 6.00 – 22.00 nie będzie dotyczyć lokali prowadzących sprzedaż na stacjach paliw oraz w sklepach branży piekarniczo-cukierniczej. Natomiast te, które takiej działalności nie prowadzą będą podlegać temu rygorowi czasowemu.

Radni zwolnili też z ograniczeń czasowych hotele oraz restauracje hotelowe oraz skrócili godziny, w jakich mogą być czynne zlokalizowane na wolnym powietrzu ogródki gastronomiczne.

Zdaniem wojewody rada istotnie naruszyła prawo, różnicując w ten sposób placówki handlowe. Także rozwiązanie dotyczące ustalenia czasu otwarcia zlokalizowanych na wolnym powietrzu ogródków gastronomicznych uznał za nieprawidłowe.

– Organ stanowiący jednostek samorządu terytorialnego upoważniony jest do określenia godzin otwarcia placówek handlu detalicznego oraz zakładów gastronomicznych jako całość i to niezależnie od tego w jakich warunkach odbywa się w nich sprzedaż i obsługa, a przede wszystkim niezależnie od tego czy mają ogródki służące jako miejsce obsługi klientów, czy też nie – stwierdził wojewoda.

Dodał, że lokale gastronomiczne, do których należą samodzielne lokale, a także takie, które dodatkowo posiadają stoiska obsługi znajdujące się na zewnątrz lokalu a będące częścią większej placówki, prawnie i funkcjonalnie stanowią jako całość miejsce działalności gospodarczej lub usługowej.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Radni przeważnie skracają czas pracy ogródków restauracyjnych, jak się okazuje bezprawnie, na prośbę okolicznych mieszkańców, którzy skarżą się na hałas. A przecież wystarczy się przeprowadzić, albo przyzwyczaić i po kłopocie. To lepsze niż zatruwanie innym życia narzekaniem na to, ze nie mogą spać.... rozwiń

Spiący, 2012-08-16 12:36:07 odpowiedz

Ogródki piwne i restauracyjne są w wielu miastach solą w oku radnych.

baa, 2012-08-16 12:19:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU