PARTNER PORTALU
  • BGK

Handel w mieście chce równouprawnienia

  • GK    14 sierpnia 2012 - 15:33
Handel w mieście chce równouprawnienia

Ogródek lub taras stanowi całość z lokalem gastronomicznym, dlatego rada miasta nie może regulować odmiennie jego sytuacji prawnej bez wyraźnej delegacji ustawowej.
Tak stwierdził wojewoda śląski unieważniając uchwałę Rady Miasta Piekary Śląskie w sprawie określenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych.

Rada ustaliła, że ograniczenie czasu pracy do godzin 6.00 – 22.00 nie będzie dotyczyć lokali prowadzących sprzedaż na stacjach paliw oraz w sklepach branży piekarniczo-cukierniczej. Natomiast te, które takiej działalności nie prowadzą będą podlegać temu rygorowi czasowemu.

Radni zwolnili też z ograniczeń czasowych hotele oraz restauracje hotelowe oraz skrócili godziny, w jakich mogą być czynne zlokalizowane na wolnym powietrzu ogródki gastronomiczne.

Zdaniem wojewody rada istotnie naruszyła prawo, różnicując w ten sposób placówki handlowe. Także rozwiązanie dotyczące ustalenia czasu otwarcia zlokalizowanych na wolnym powietrzu ogródków gastronomicznych uznał za nieprawidłowe.

– Organ stanowiący jednostek samorządu terytorialnego upoważniony jest do określenia godzin otwarcia placówek handlu detalicznego oraz zakładów gastronomicznych jako całość i to niezależnie od tego w jakich warunkach odbywa się w nich sprzedaż i obsługa, a przede wszystkim niezależnie od tego czy mają ogródki służące jako miejsce obsługi klientów, czy też nie – stwierdził wojewoda.

Dodał, że lokale gastronomiczne, do których należą samodzielne lokale, a także takie, które dodatkowo posiadają stoiska obsługi znajdujące się na zewnątrz lokalu a będące częścią większej placówki, prawnie i funkcjonalnie stanowią jako całość miejsce działalności gospodarczej lub usługowej.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Spiący, 2012-08-16 12:36:07

    Radni przeważnie skracają czas pracy ogródków restauracyjnych, jak się okazuje bezprawnie, na prośbę okolicznych mieszkańców, którzy skarżą się na hałas. A przecież wystarczy się przeprowadzić, albo przyzwyczaić i po kłopocie. To lepsze niż zatruwanie innym życia narzekaniem na to, ze nie mogą spać....  rozwiń
  • baa, 2012-08-16 12:19:16

    Ogródki piwne i restauracyjne są w wielu miastach solą w oku radnych.