PARTNER PORTALU
  • BGK

Hanna Zdanowska z absolutorium głosami koalicji

  • PAP    15 czerwca 2016 - 20:32
Hanna Zdanowska z absolutorium głosami koalicji

Uchwałę w sprawie udzielenia prezydent absolutorium za 2015 r. przyjęło 24 radnych (twitter.com/HannaZdanowska)

• Łódzcy radni udzielili w środę absolutorium prezydent Hannie Zdanowskiej i zaakceptowali wykonanie budżetu za poprzedni rok.
• Za udzieleniem absolutorium zagłosowało 24 samorządowców z koalicji PO i SLD. Przeciwnych było 13 radnych PiS.
Radni PiS domagali się przełożenia sesji w związku z nieobecnością Zdanowskiej. Wniosek w tej sprawie został jednak odrzucony.

Prezydent miasta przebywała w środę (15 czerwca) w Paryżu, gdzie wraz z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim zgłosiła kandydaturę Łodzi do organizacji tzw. małego Expo w 2022 r.

Czytaj też: Zdanowska z Paryża: Łódź w gronie elitarnych miast

Skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski poinformował, że dochody miasta wyniosły 3,84 mld zł i zostały wykonane w 99,7 proc. Wydatki osiągnęły kwotę prawie 4 mld zł, tj. 93,9 proc. planu. Deficyt wyniósł 156 mln zł, i było to na poziomie 38,7 proc. zaplanowanego deficytu.

Okazało się również, że na koniec ub. roku dług Łodzi wyniósł 2,86 mld zł. W porównaniu z 2014 rokiem wzrósł o 201,3 mln zł. Zadłużenie na jednego mieszkańca przekroczyło 4 tys. zł.

Przeciwni udzielenia absolutorium byli radni PiS. Według nich ciągłe zadłużanie miasta spowodowało, że po raz pierwszy w jego historii dług przekroczył "magiczną liczbę" 4 tys. zł na jednego mieszkańca. Przypomnieli, że gdy Zdanowska zostawała prezydentem w 2010 roku, to zadłużenie wynosiło ok. 2 tys. zł na mieszkańca. Ich zdaniem rosnące zadłużenie Łodzi staje się dla miasta niebezpieczne.

Zdanowskiej i budżetu bronił przewodniczący klubu radnych PO Mateusz Walasek. Odniósł się m.in. do faktu, że polski rząd zgłosił Łódź do organizacji tzw. małego Expo w 2022 r. Jego zdaniem to tylko świadczy, że miasto dobrze gospodaruje pieniędzmi i realizuje wiele inwestycji.

Podobnego zdania byli radni SLD. Według nich Łódź staje się coraz lepsza, staje się miastem, gdzie pokazuje się piękno.

Uchwałę w sprawie udzielenia prezydent absolutorium za 2015 r. przyjęło 24 radnych, 13 było przeciw. Troje radnych SLD nie wzięło udziału w głosowaniu. W łódzkim samorządzie zasiada 40 rajców z trzech klubów: PO (20 osób), PiS (13) i SLD (7).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.