PARTNER PORTALU
  • BGK

Henryka Bochniarz: Wojewódzkie RDS powinny zostać przy marszałkach

  • PAP/JS    22 czerwca 2017 - 20:18
Henryka Bochniarz: Wojewódzkie RDS powinny zostać przy marszałkach
Henryka Bochniarz (fot.bochniarz.pl)

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego powinny zostać przy marszałkach województw; nadal nie wiadomo, kto będzie ponosił koszt ich funkcjonowania - powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.
Przewodnicząca RDS Henryka Bochniarz spotkała się w Opolu z członkami Wojewódzkiej RDS w Opolu. Szefowa RDS zapowiedziała, że w ciągu dwóch tygodni gotowy będzie projekt nowelizacji ustawy o radach dialogu. Następnie projekt zostanie przedstawiony prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który zadeklarował, że jest gotowy wnieść go do Sejmu.

Bochniarz odniosła się do szczegółowych rozwiązań projektu m.in. pojawiających się sugestii, by wojewódzkie RDS działały przy wojewodach.

"Uznaliśmy, że skoro gospodarzem regionu jest marszałek i samorząd wojewódzki zarządza wieloma istotnymi dziedzinami życia społecznego i gospodarczego regionu, to afiliacja RDS powinna pozostać przy marszałku" - powiedziała Bochniarz.

"Dochodziły do nas sygnały z kilku województw, że lepiej byłoby, gdyby był to wojewoda. Wynika to z pewnego niedopatrzenia. Powołując wojewódzkie RDS nie pomyślano o źródłach finansowania ich działalności. W efekcie, w niektórych przypadkach płacili marszałkowie, w innych wojewodowie. Wiem, że marszałkowie są gotowi do poniesienia tych kosztów, ale już minister Rafalska (Elżbieta, szefowa MRPiPS - red) uważa, że powinno to być zadanie budżetu państwa. Tak więc w projekcie nowelizacji ustawy chcemy, by RDS pozostały przy samorządzie, ale kto zapłaci za ich działalność pozostaje kwestią otwartą" - dodała.

Rada Dialogu Społecznego została powołana przez prezydenta 22 października 2015 r., stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. RDS zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Po dwóch latach funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, która zastąpiła Komisję Trójstronną, strony reprezentowane w Radzie, zaproponowały zmiany i uzupełnienie ustawy o RDS kilkoma punktami m.in. dotyczącymi finansowania i funkcjonowania wojewódzkich rad dialogu społecznego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.