PARTNER PORTALU
  • BGK

Herby powiatów i gmin naruszają reguły heraldyki

  • AT    12 stycznia 2015 - 06:48
Herby powiatów i gmin naruszają reguły heraldyki
fot.sxc.hu

Herb to jeden z filarów reklamy. Ale jedna trzecia herbów powiatów i gmin narusza zasady heraldyki.
Wprawdzie produkcja zbóż ma dziś w polskim PKB bardzo niewielki udział, znaczenie żyta i pszenicy w sferze symbolicznej nie maleje. Kłosy zboża to najczęściej wykorzystywany element herbów samorządowych w Polsce.

W herbie gminy wiejskiej Bełchatów możemy podziwiać umieszczoną w koszyku wiązankę kłosów w różnych odcieniach zieleni i żółci, wzbogaconą o śródziemnomorski akcent, fioletowe i różowe grona winne – informuje „Rzeczpospolita”.

Ta sielska kompozycja sprzeczna jest z podstawowymi zasadami polskiej heraldyki, w której dopuszcza się tylko czyste barwy i „metale": złoto, srebro, czerwień, zieleń, błękit i czerń. Herb Bełchatowa nie jest wyjątkiem, lecz niemal normą. Pół tysiąca herbów polskich gmin wiejskich, czyli 30 proc., narusza reguły heraldyki oraz przepisy ustawy o odznakach i mundurach.

Wady symboliki samorządowej wynikają m.in. z przekonania, że im więcej w herbie różnych elementów, figur, barw, tym lepiej. Jest wręcz odwrotnie. W heraldyce to co dobre, jest proste. Ta zasada sprawdza się od średniowiecza – podkreśla sekretarz Komisji Heraldycznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Grzegorz Latos.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Chełmianin N, 2015-01-21 15:20:54

    Heraldyka!! Herb województwa lubelskiego jest zakłamany, a znany Janik z SLD wprowadził herb nieudany. Województwo Lubelskie, to nie lubelska ziemia a dawny herb z XV wieku obraz Polski zmienia. Zaborca i rząd II RP uszanowali Polskie ziemie i na herbach podkreśli ich ...historyczne istnienie. Komisja Heraldyczna ponosi winę za taki herb a Pan Latos niech sens przywróci i będzie fest.  rozwiń
  • wiem-jak.com, 2015-01-21 02:29:19

    Dobry herb to nie tylko projektowanie zgodne ze sztuką heraldyczną, ale także ze sztuką projektowania graficznego. Warto korzystać z profesjonalistów.