PARTNER PORTALU
  • BGK

Hipoteka na rzecz gmin bez podatku

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 października 2010 - 07:16
Hipoteka na rzecz gmin bez podatku

Ustanowienie hipoteki kaucyjnej na rzecz gminy nie jest objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Katalog przewidziany w art. 2 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. DzU z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm.) przewiduje wyłączenie z opodatkowania podatkiem czynności cywilnoprawnych spraw podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ustawodawca nie zdefiniował zakresu pojęcia „przepisy o gospodarce nieruchomościami”. W konsekwencji przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy stosować łącznie z przepisami ustaw oraz aktów niższego rzędu regulujących gospodarkę nieruchomościami.

Są to przede wszystkim przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, jak również ustaw o: gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, spółdzielniach mieszkaniowych, własności lokali.

Zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego regulują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zgodnie z art. 70 tej ustawy wierzytelność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego z tytułu zbywanej nieruchomości, w sytuacji rozłożenia na raty, podlega zabezpieczeniu – w szczególności przez ustanowienie hipoteki.

Notariusz sporządzający akt notarialny nie powinien pobierać podatku z tytułu ustanowienia hipoteki kaucyjnej na rzecz gminy. Czynność ta, jako dokonana na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.