PARTNER PORTALU
  • BGK

Historyczny budżet Białegostoku: Bezpłatna komunikacja dla uczniów podstawówek od września 2018 r.

  • aw/PAP    21 grudnia 2017 - 14:45
Historyczny budżet Białegostoku: Bezpłatna komunikacja dla uczniów podstawówek od września 2018 r.
W budżecie na 2018 rok ten wydatek jest ujęty jako "zmniejszenie planu dochodów ze sprzedaży biletów" (fot.pixabay)

Od nowego roku szkolnego w Białymstoku ma zacząć obowiązywać bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów podstawówek - wskutek poprawki PiS na ten cel zapisano w budżecie miasta na 2018 rok 600 tys. zł. Po nowym roku radni zajmą się przygotowaniem stosownej uchwały.
• Budżet został uchwalony w poniedziałek, zakłada dochody przekraczające po raz pierwszy 2,1 mld zł, ale i najwyższy deficyt, sięgający 259 mln zł.

• Przed drugim czytaniem projektu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wprowadził do niego kilkadziesiąt poprawek zgłoszonych przez radnych różnych klubów.

• Poprawki dotyczyły inwestycji i innych wydatków, w sumie na 12,5 mln zł.

Najwięcej takich zmian zgłosili radni PiS, którzy w radzie mają samodzielną większość i są wobec prezydenta miasta w opozycji. Ponieważ nie były to jednak wszystkie poprawki zgłoszone przez ten klub, ponad 50 kolejnych, na inne wykorzystanie ok. 14,5 mln zł, zostało przegłosowanych (głosami radnych PiS) oddzielnie.

Działacze PiS uchwalony budżet nazywają "historycznym" z tego powodu, że - w ich ocenie - po raz pierwszy jest on "proobywatelski i współtworzony przez lokalne gremia". Na czwartkowej konferencji prasowej dziękowali tym mieszkańcom, którzy wzięli udział w serii spotkań konsultacyjnych, poprzedzających złożenie prace nad budżetem.

Jednym z pomysłów PiS, który nie znalazł się w prezydenckim projekcie budżetu, ale został przegłosowany w formie poprawki, jest bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów podstawówek.

Czytaj też: Darmowa komunikacja dla uczniów. Miasta nie są jednomyślne

Przewodniczący klubu PiS Henryk Dębowski mówił, że z informacji uzyskanych przez radnych z magistratu wynika, że takich uczniów jest w Białymstoku ok. 27 tys. Biorąc pod uwagę, iż jednak nie wszyscy jeżdżą do szkoły autobusami, porównując też wydatki innych miast, które takie rozwiązanie wprowadziły, koszty bezpłatnej komunikacji dla uczniów podstawówek oszacowali na 2 mln zł.

W budżecie na 2018 rok ten wydatek jest ujęty jako "zmniejszenie planu dochodów ze sprzedaży biletów"; na okres wrzesień-grudzień zapisano na to w budżecie Białegostoku 600 tys. zł. Dębowski dodał, że po nowym roku będzie przygotowana stosowna uchwała.

W mieście będzie po raz pierwszy tzw. zielony budżet (500 tys. zł), np. na małe, zgłaszane przez mieszkańców, inwestycje w parkach czy skwerach. "Gdzie brakuje ścieżki, ławki, chodnika - tego typu rzeczy" - mówił dziennikarzom radny Tomasz Madras.

Henryk Dębowski dodał, że radnym klubu PiS zależy na tym, by "inwestycje prospołeczne" zostały zrealizowane "w stu procentach".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.