PARTNER PORTALU
  • BGK

Hugonówka sprzedana z uzdrowiskiem?

  • www.Konstancin24.eu    29 września 2011 - 11:11
Hugonówka sprzedana z uzdrowiskiem?

MSWiA kolejny raz przedłużyło ostateczny termin rozstrzygnięcia kwestii własności willi Hugonówka przy ul. Mostowej 15. Resort ma rozpatrzyć odwołanie samorządu do końca października.
Wszystko wskazuje na to, że sprawa rozstrzygnie się dopiero po prywatyzacji uzdrowiska. Okazało się bowiem, że sporne grunty w pobliżu Parku Zdrojowego zostały uwzględnione w wycenie spółki, która wkrótce zostanie sprzedana. Mimo że samorząd rozpoczął remont willi, zabytek niedługo może stać się własnością nowego właściciela Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.

W marcu tego roku dość nieoczekiwanie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji unieważniło decyzję wojewody z 1993 roku, na mocy której Hugonówka wraz z działką stała się własnością samorządu. MSWiA wyjaśniło, że w 1967 roku Skarb Państwa nabył Hugonówkę od prywatnego właściciela na rzecz Przedsiębiorstwa Państwowego Uzdrowisko Konstancin, którego następcą jest dzisiejsza spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój.

W październiku tego samego roku przedsiębiorstwo uzdrowiskowe przekazało nieruchomość Miejskiej Radzie Narodowej w Skolimowie (jej następcą prawnym po zmianach ustrojowych stał się samorząd). Następnie wojewoda na mocy ustawy o samorządach stwierdził, że wszystkie nieruchomości rady narodowej przechodzą na własność gminy.

W 2010 roku MSWiA na wniosek uzdrowiska wszczęło postępowanie w tej sprawie. Konstanciński urząd przedstawił ministerstwu kopię pisma z 1967 roku, na mocy którego ówczesne uzdrowisko przekazało gminie nieruchomość. Jednak kopia nie jest uwierzytelniona notarialnie więc w myśl przepisów prawa nie ma większego znaczenia. Natomiast oryginału nie udało się znaleźć ani w uzdrowisku ani w urzędzie miasta.

Dlatego też MSWiA stwierdziło, że wojewoda nie miał prawa stwierdzić nabycia willi przez samorząd. Samorząd postanowił „walczyć” o zabytek, który od wielu lat jest jego własnością i odwołał się od decyzji ministra. Jeśli decyzja ministerstwa zostanie utrzymana w mocy, nieruchomość z powrotem stanie się własnością spółki uzdrowiskowej.

MSWiA najpierw miało rozpatrzyć odwołanie do końca czerwca, potem do końca lipca. Ostatnio poinformowało samorząd, że odniesie się do stanowiska urzędu do 31 października 2011 r. Konstancińscy samorządowcy nie mają złudzeń, że jest to ewidentna gra na czas. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował, że sporna nieruchomość została uwzględniona przez Ministerstwo Skarbu Państwa w wycenie majątku prywatyzowanej spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój.

Wszystko wskazuje więc na to, że mimo iż konstanciński samorząd do tej pory widnieje w księgach wieczystych jako właściciel Hugonówki, nieruchomość może zostać sprzedana wraz z całym majątkiem spółki. Dopiero po rozpatrzeniu odwołania konstanciński samorząd będzie mógł oddać sprawę do sądu. Jednak wtedy właścicielem uzdrowiska oraz willi może być już jedna z trzech zainteresowanych firm, które do 14 października mają przedstawić ministerstwu swoje oferty.

Mimo że gmina wydała na remont zabytku już ok. 1 mln złotych, nie wiadomo czy będzie mogła kontynuować przebudowę. Wiadomo natomiast, że remont nie będzie wznowiony w tym roku, ponieważ z powodu opieszałości MSWiA, nawet w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia, samorząd przed zimą nie zdąży już przeprowadzić przetargu na nowego wykonawcę.

Gmina w dalszym ciągu ma szansę uzyskać ponad 3 mln złotych dotacji na remont willi. Jednak najpierw musi się wyjaśnić jej sytuacja prawna.

Najgorsze jest to, że zabytek już ponad rok niszczeje. Po kolejnych miesiącach sporów może się okazać, że już nie ma czego odbudowywać, a nowy właściciel uzdrowiska zyska cenne grunty nieopodal Parku Zdrojowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.