PARTNER PORTALU
  • BGK

Idą zmiany w becikowym

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    10 października 2012 - 07:41
Idą zmiany w becikowym

Od stycznia 2013 zmienią się zasady przyznawania becikowego. Kto zarabia niewiele, nie musi się martwić. Stracą zamożniejsi.
Prawo do becikowego będą miały tylko te rodziny, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 1922 zł netto – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Nowela dot. becikowego ponownie do komisji

Jak szacuje resort pracy, gdy nowe przepisy wejdą w życie, nawet co dziesiąta rodzina może stracić ten zasiłek.

Od 1 listopada zmienią się też kryteria przyznawania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, popularnie zwanego becikowym rodzinnym.

Będą do niego uprawnione rodziny, w których dochód wynosi 539 zł na osobę (623 zł w rodzinach z dziećmi niepełnosprawnymi). Docelowo te kryteria mają wynieść 574 zł na osobę i 664 zł, ale to dopiero od 1 listopada 2014 r.

Niestety z powodu kryzysu także większość samorządów wycofała się z wypłacania dodatkowego becikowego albo uchwaliła obostrzenia w warunkach jego przyznawania.

Nie wypłacają go już m.in. Warszawa, Wrocław i Gdańsk, a np. Wadowice wypłacają po 1000 zł, ale tylko rodzicom, którym urodzi się trzecie dziecko.

Jednym z nielicznych dużych miast, które wypłaca ze środków własnych gminy jednorazową zapomogę finansową z tytułu urodzenia się dziecka, jest Kraków – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.