PARTNER PORTALU
  • BGK

II tura Samorządowego Programu Pożyczkowego

  • suwalki24.pl (Agata Adamczewska)    17 listopada 2011 - 12:45
II tura Samorządowego Programu Pożyczkowego

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przyjmuje wnioski o dofinansowanie z Samorządowego Programu Pożyczkowego tylko do 22 listopada.
Celem programu jest wsparcie samorządów w finansowaniu inwestycji gminnych na terenach wiejskich.

W 2. edycji na preferencyjne pożyczki dla gmin przewidziana jest kwota 10 mln zł. Pożyczki będą udzielane na inwestycje z zakresu: oświaty, zaopatrzenia wsi w wodę, budowy i remontu dróg gminnych i powiatowych. Nabór wniosków odbywa się w trybie konkursowym.

Czytaj też: Samorządowy Program Pożyczkowy rozpoczęty

Samorządowy Program Pożyczkowy to nowa inicjatywa EFRWP, dzięki której jednostki samorządu terytorialnego będą mogły uzyskać preferencyjne pożyczki na inwestycje gminne bezpośrednio od Funduszu, bez pośrednictwa banków.

W pierwszej edycji konkursu z programu skorzystało 14 gmin, które złożyły wnioski o pożyczki na łączną kwotę 8,9 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się pożyczki na budowę dróg wiejskich (3,8 mln zł) i oświatę (3,1 mln zł). Pierwsza umowa pożyczkowa została podpisana z gminą Ruda-Huta z województwa lubelskiego (zabierz głos/oceń marszałka województwa). Środki pozyskane od EFRWP (82 tys. zł) gmina przeznaczy na modernizację drogi wiejskiej.

Program powstał, aby wesprzeć samorządy w finansowanie ich kluczowych inwestycji. Środki na inwestycje gminne w obecnej perspektywie budżetowej (2007-2013), dostępne w ramach funduszy unijnych, wyczerpują się. Gminy, aby realizować kolejne przedsięwzięcia i rozwijać się potrzebują innych pozabudżetowych form finansowania – powiedział, Marek Zagórski Prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W ramach programu o pożyczki na realizację inwestycji w zakresie oświaty, zaopatrzenia w wodę oraz budowę lub remont dróg gminnych i powiatowych mogą ubiegać się samorządy wiejskie oraz miejsko-wiejskie. Pożyczki udzielane są bezpośrednio przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, bez pośrednictwa banków.

Gmina może ubiegać się o pożyczkę w wysokości do 1 mln zł i może ona stanowić 100% wartości realizowanego przedsięwzięcia. EFRWP nie będzie pobierał prowizji za rozpatrzenie wniosku. Preferencyjne oprocentowanie pożyczki w ramach SPP wynosi równowartość wskaźnika WIBOR 3M, a dla przedsięwzięć priorytetowych: 0,95 tego wskaźnika.

Nabór do programu odbywa się w trybie konkursowym. Na potrzeby Samorządowego Programu Pożyczkowego EFRWP uruchomił specjalny system informatyczny, który umożliwia składanie wniosków za pośrednictwem Internetu. Elektroniczny formularz jest dostępny na stronie http://spp.efrwp.pl. Wnioski złożone w innej formie nie będą przez EFRWP rozpatrywane.

Limit środków w drugiej edycji konkursu wynosi 10 mln złotych. Kolejne edycje konkursu będą ogłaszane cyklicznie. Pożyczka nie może zostać przeznaczona na finansowanie inwestycji już zakończonej i/lub refundację kosztów już poniesionych przed datą złożenia wniosku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.