Ile dla gmin z funduszu sołeckiego?

  • FunduszeSoleckie.pl
  • 13-11-2013
  • drukuj
W 2013 roku do budżetów gmin wpłynęło ponad 58 milionów złotych, tytułem zwrotu części wydatków z funduszy sołeckich. Sprawdź jaką kwotę otrzymała twoja gmina.

Najwięcej funduszy - ponad 8 mln zł - trafiło do województwa mazowieckiego. Natomiast najmniej do lubuskiego - 1,9 mln zł.

W 2012 roku wydatki z funduszy sołeckich zrealizowało 1140 gmin, z tego 751 gmin wiejskich, 385 gmin miejsko-wiejskich i 4 gminy miejskie na łączną kwotę ponad 233 milionów złotych.

Szczegóły w naszej galerii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Witam serdecznie Soltysa Problem jest bardziej zlożony, albowiem tzw. fundusz solecki nie jest de facto pelnym kosztem gminy, tylko jest refundowany. A to co dofinasowuje "niby" gmina, to przecież w porównaniu do tego, co wplaca z lokalnego podatku sołectwo, to w blisko 100% przypadków ul...amek procenta. Tak więc oczywiście należy zmienic ustawe, ale o samorządzie i upodmiotowić solectwa, tak, żeby mialy osobowośc prawną i decydyjący wpływ na dysponowanie lokalnym podatkiem. Inaczej będziemy tylko dostarczycielem świeżeko pieniądza na spelnianie obietnic swoim - miejskim - wyborcom burmisztrzów i wojtów! Oraz znoszenia ich arogancji i nie liczenia się mieszkańcami wsi. Pracuję nad konkretnym projektem i poszukuje chetnych do wsparcia tematu, albowiem sołectwa powinny współpracowac nad projektem, a po jego ukończeniu przedłozyć w sejmie osobiście lub ew. za pośrednictwem wybranej opcji politycznej, celem sprawdzenia gdzie jest nasze miejsce w tzw. demokracji. A nadmienię tylko, że jest nas /solectw/ ponad 40 000 i blisko połowa mieszkańców kraju - o ile nie więcej - i musimy sami zadbać o to, żeby pamietali o nas nie tylko przy wyborach! Aha, ci ktorzy przeniesli się z miast, to również spolecznośc lokalna/wiejska i rowniez sa dostarczycielami podatków do miejskich kas. Pozdrawiam p.s. ew. kontakt na e-mail - kapl@wp.pl tel podam po kantakcie rozwiń

gość, 2014-01-07 19:21:36 odpowiedz

Ładnie to wygląda tylko dlaczego nie możemy my Sołtysi decydować czy chcemy aby był fundusz sołecki.Ustawa nawet nie nakłada obowiązku konsultacji z soltysami Wójt Gminy Orla nie chce tego funduszu i nikt go do tego nie zmusi a nasza wieś Spiczki doprowadzana jest do rujny.Nieuchwalienie budżetu So...łeckiego zaskarżyłem do RIO pokazałem dowody na co potrzebny jest fundusz sołecki np.waląca sie remiza strażacka.RIO moją skargę odrzuciło słusznie z powodu ustawy a wieś Spiczki popada w ruinę.Dlatego zmiencie tą ustawe lub nazwe gdyż krzywdzi Sołtysów. rozwiń

sołtys Spiczki, 2013-11-14 16:45:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU