PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile dla gmin z funduszu sołeckiego?

  • FunduszeSoleckie.pl    13 listopada 2013 - 18:08

W 2013 roku do budżetów gmin wpłynęło ponad 58 milionów złotych, tytułem zwrotu części wydatków z funduszy sołeckich. Sprawdź jaką kwotę otrzymała twoja gmina.
Najwięcej funduszy - ponad 8 mln zł - trafiło do województwa mazowieckiego. Natomiast najmniej do lubuskiego - 1,9 mln zł.

W 2012 roku wydatki z funduszy sołeckich zrealizowało 1140 gmin, z tego 751 gmin wiejskich, 385 gmin miejsko-wiejskich i 4 gminy miejskie na łączną kwotę ponad 233 milionów złotych.

Szczegóły w naszej galerii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • gość, 2014-01-07 19:21:36

    Witam serdecznie Soltysa Problem jest bardziej zlożony, albowiem tzw. fundusz solecki nie jest de facto pelnym kosztem gminy, tylko jest refundowany. A to co dofinasowuje "niby" gmina, to przecież w porównaniu do tego, co wplaca z lokalnego podatku sołectwo, to w blisko 100% przypadków ul...amek procenta. Tak więc oczywiście należy zmienic ustawe, ale o samorządzie i upodmiotowić solectwa, tak, żeby mialy osobowośc prawną i decydyjący wpływ na dysponowanie lokalnym podatkiem. Inaczej będziemy tylko dostarczycielem świeżeko pieniądza na spelnianie obietnic swoim - miejskim - wyborcom burmisztrzów i wojtów! Oraz znoszenia ich arogancji i nie liczenia się mieszkańcami wsi. Pracuję nad konkretnym projektem i poszukuje chetnych do wsparcia tematu, albowiem sołectwa powinny współpracowac nad projektem, a po jego ukończeniu przedłozyć w sejmie osobiście lub ew. za pośrednictwem wybranej opcji politycznej, celem sprawdzenia gdzie jest nasze miejsce w tzw. demokracji. A nadmienię tylko, że jest nas /solectw/ ponad 40 000 i blisko połowa mieszkańców kraju - o ile nie więcej - i musimy sami zadbać o to, żeby pamietali o nas nie tylko przy wyborach! Aha, ci ktorzy przeniesli się z miast, to również spolecznośc lokalna/wiejska i rowniez sa dostarczycielami podatków do miejskich kas. Pozdrawiam p.s. ew. kontakt na e-mail - kapl@wp.pl tel podam po kantakcie  rozwiń
  • sołtys Spiczki, 2013-11-14 16:45:40

    Ładnie to wygląda tylko dlaczego nie możemy my Sołtysi decydować czy chcemy aby był fundusz sołecki.Ustawa nawet nie nakłada obowiązku konsultacji z soltysami Wójt Gminy Orla nie chce tego funduszu i nikt go do tego nie zmusi a nasza wieś Spiczki doprowadzana jest do rujny.Nieuchwalienie budżetu So...łeckiego zaskarżyłem do RIO pokazałem dowody na co potrzebny jest fundusz sołecki np.waląca sie remiza strażacka.RIO moją skargę odrzuciło słusznie z powodu ustawy a wieś Spiczki popada w ruinę.Dlatego zmiencie tą ustawe lub nazwe gdyż krzywdzi Sołtysów.  rozwiń