PARTNER PORTALU
  • BGK
ons/mail2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Ile dokładnie z PIT dla samorządów, które się połączą

  • AT    8 lutego 2013 - 10:35
Ile dokładnie z PIT dla samorządów, które się połączą

Udział w PIT na poziomie 47,42 proc., a nawet wyższym, przez pięć lat - taką zachętę proponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji najbiedniejszym gminom, które połączą się w większą jednostkę.
Dla bogatych gmin wskaźnik ten wzrośnie co najmniej do 42, 42 proc.

Czytaj też: MAiC wyjaśnia wątpliwości

Jak podaje MAiC prawo przewiduje zachęty dla JTS, które chcą się połączyć. Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zakłada, że jeśli dwie jednostki się połączą, to w ciągu pięciu lat państwo przekazywać im będzie z PIT przekazywanego przez te jednostki 5 pkt. procentowych więcej.

- Chcemy to zmienić tak, by niezamożni zyskiwali więcej. Proponujemy mnożnik, który opierałby się na proporcji między średnimi dochodami głowę z tytułu udziału gmin w PIT na poziomie całej Polski oraz dochodami na głowę z tytułu udziału w PIT nowopowstałej gminy - informuje Ministerstwo.

Czytaj też: Łączenie samorządów może się udać

Mnożnik działałby jedynie w górę - tzn. gminy o dochodach z PIT na głowę powyżej średniej krajowej otrzymywałyby nadal zachętę w wysokości 5 p.p.

- Przykład: dwie sąsiadujące gminy rozważają połączenie. Dochód z PIT na głowę mieszkańca w nowej gminie byłby dwa razy mniejszy niż średnia krajowa. Dlatego mnożnik wyniesie tu 2, zatem „połączeniowa premia" będzie dwa razy wyższa: - 10 p.p - podaje Resort.

Czytaj też: Spadają podatkowe dochody gmin. Szczegóły...

Analogiczne rozwiązania Ministerstwo proponuje dla łączenia powiatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.