PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile dotacji na cele zlecone dostają regiony w przeliczeniu na mieszkańca?

  • pt    25 marca 2014 - 14:33
Ile dotacji na cele zlecone dostają regiony  w przeliczeniu na mieszkańca?

Województwo śląskie dostaje 7,21 zł dotacji na zadania zlecone w przeliczeniu na mieszkańca. W województwie lubelskim jest to ponad dwa razy więcej bo 15,82 zł.
Urzędnicy Wydziału Finansów mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dokonali przeliczenia dotacji na zdania zlecone jakie przypadają w poszczególnych regionach na jednego mieszkańca. Porównanie obejmuje lata 2012-13.

Co wynika z obliczeń?

Przede wszystkim różnice dotacji per capita pomiędzy poszczególnym regionami są zaskakująco duże.

Najniższe dotacje w porównywanym okresie przypadały na głowę mieszkańca województwa śląskiego i było to 7,21 zł.  W województwie lubelskim było to ponad dwa razy więcej bo 15,82 zł. Te dwa regiony odstają jednak dość znacząco od średniej krajowej (10,33). Pozostałe województwa mieszczą się bowiem w przedziale pomiędzy 9,04 (Mazowsze) i 13,29 zł (Podlasie).

Szczegółowe dane w Multimediach

Podział pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego dokonywany jest według kryterium proporcjonalności tj. liczby realizowanych spraw oraz czasu realizacji zadań.

Środki przekazywane są gminom głównie na zadania z zakresu: spraw Urzędu Stanu Cywilnego, ewidencji ludności, dowodów osobistych; obrony cywilnej i zadań obronnych; ewidencji działalności gospodarczej.

Powiaty natomiast otrzymują środki na realizację głównie zadań z zakresu: geodezji i kartografii; gospodarki nieruchomościami; środowiska i rolnictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.