PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile janosikowego zapłacą najwięksi płatnicy w przyszłym roku?

  • PAP    15 października 2014 - 19:11
Ile janosikowego zapłacą najwięksi płatnicy w przyszłym roku?

- Ponad 372,3 mln zł janosikowego musi w przyszłym roku zapłacić Mazowsze; a drugi płatnik tej dotacji, województwo dolnośląskie - 65,2 mln zł - wynika z przesłanych samorządom przez resort finansów informacji o subwencjach, które dostaną w 2015 r.
"Minister Finansów poinformował jednostki samorządu terytorialnego o planowanych na 2015 r. kwotach poszczególnych części subwencji ogólnej, planowanej kwocie dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz planowanej wysokości rocznej wpłaty jednostek samorządu terytorialnego do budżetu państwa (janosikowe - red.)" - poinformowała Małgorzata Brzoza z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

Czytaj też:  Oto planowane kwoty subwencji na 2015 r. dla wszystkich jst

"Informacje te umożliwią samorządom przygotowanie projektów uchwał budżetowych na 2015 rok oraz wieloletnich prognoz finansowych. Informacje zostały przygotowane w oparciu o kwoty zawarte w projekcie ustawy budżetowej przyjętej przez rząd" - dodała.

Z wyliczeń MF wynika, że w przyszłym roku województwo mazowieckie będzie musiało zapłacić 372,3 mln zł janosikowego, a województwo dolnośląskie 65,2 mln zł.

Resort finansów liczył, że do 15 października wejdzie w życie nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, której projekt przygotował MF. Zmienia ona zasady naliczania janosikowego przez województwa. Ustawa nie została jednak uchwalona w tym czasie. Pracuje nad nią sejmowa podkomisja, która ma wątpliwości, czy projekt ten jest zgodny z konstytucją. W związku z tym MF sam wyliczył kwoty janosikowego. Są one zgodne z projektem ustawy przygotowanej przez MF i projektem budżetu.

Czytaj też:  Do kwietnia kompleksowy projekt dot. janosikowego

We wtorek szef sejmowej komisji samorządu Piotr Zgorzelski (PSL) oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik informowali, że wskutek "osobistej interwencji" premier Ewy Kopacz resort finansów ma przygotować autopoprawkę do swojego projektu. W efekcie Mazowsze w przyszłym roku miałoby wpłacić z tytułu janosikowego o 212 mln zł mniej niż według dotychczas obowiązujących przepisów (projekt zakłada, że będzie to o 112 mln zł mniej). Struzik powiedział, że dodatkowe 100 mln zł miałoby pochodzić z jednej z rezerw centralnych budżetu państwa. Rozwiązanie to miałoby obowiązywać przez rok.

Ministerstwo finansów nie komentowało we wtorek tych informacji. W środę nie udzieliło też  odpowiedzi, czy przesłane tego dnia do samorządów dane dotyczące subwencji uwzględniają ustalenia, o których mówili Zgorzelski i Struzik.

Rzeczniczka prasowa Mazowsza Marta Milewska powiedziała, że na razie województwo przygotowuje przyszłoroczny budżet w oparciu o dane przekazane przez MF, ale liczy, że zostaną one szybko zmienione. "Ustalenia polityczne są takie, że Ministerstwo Finansów - zobowiązane przez premier Ewę Kopacz - ma przygotować w najbliższym czasie korektę swojego projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Liczymy, że zmiana wejdzie w życie do 15 listopada" - powiedziała Milewska.

Dodała, że do 15 listopada województwo musi mieć swój gotowy plan finansowy na przyszły rok. Samorząd ma nadzieję, że ostatecznie w planie tym będzie mógł wpisać kwotę znacznie niższą od podanej przez MF - około 290 mln zł.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.