PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile kosztuje naprawa chodnika czy oświetlenie ulicy? Ruda Śląska stworzyła miejski cennik

  • KDS    11 kwietnia 2018 - 11:38
Ile kosztuje naprawa chodnika czy oświetlenie ulicy? Ruda Śląska stworzyła miejski cennik
Miesięczny koszt utrzymania przedszkolaka wynosi 672,22 zł, a ucznia szkoły podstawowej 826,42 zł (fot.Twitter/Ruda Śląska)

Kilkadziesiąt pozycji dotyczących kosztów utrzymania miasta zebrał samorząd Rudy Śląskiej w "Cenniku miejskim". Nowe wydawnictwo ma przybliżyć mieszkańcom realny koszt utrzymania miasta.
  • "Cennik" to zestawienie obejmujące kilkadziesiąt pozycji pogrupowanych według kilku kategorii tematycznych, jak np. koszt oświetlenia, remontów czy budowy placów zabaw.  
  • - Zależało nam, by każdy z mieszkańców wiedział co i ile kosztuje w Rudzie Śląskiej. Wielokrotnie podczas rozmów z mieszkańcami przekonałam się, że wiedza o tym jest potrzebna, a nawet wręcz oczekiwana - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. 
  • Miasto wydrukowało 5 tys. egzemplarzy cennika. Dostają go mieszkańcy biorący udział w spotkaniach z władzami miasta, które właśnie się odbywają. Można go też otrzymać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta.

Jak wskazuje Grażyna Dziedzic, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że realizowane przez miasto inwestycje generują koszty związane z ich utrzymaniem. - To powoduje, że musimy zabezpieczać w budżecie miasta na ten cel coraz więcej środków. Dlatego chcieliśmy przekazać mieszkańcom pełną garść informacji o kosztach funkcjonowania miasta - wyjaśnia pomysł stworzenia miejskiego cennika.

Wskazuje też, że rudzian bardzo często interesuje to, ile kosztuje budowa drogi, chodnika, czy placu zabaw. - Są to inwestycje, o które najczęściej wnioskują mieszkańcy składając propozycje na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego. O to też postulują podczas spotkań z prezydent miasta, które dwa razy do roku organizujemy w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej. Stąd też był to kolejny argument, żeby takie wydawnictwo przygotować - informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.

W "Cenniku" znajdziemy zestawienie obejmujące kilkadziesiąt pozycji pogrupowanych według kilku kategorii tematycznych. W dziale poświęconemu oświacie ujęte zostały dane o kosztach, jakie ponosi miasto w związku z utrzymaniem miejsc w przedszkolach czy szkołach każdego typu.

Czytaj więcej: Technologie pomogą w walce ze smogiem. Poznaj najważniejsze trendy

Dowiemy się z nich, że miesięczny koszt utrzymania przedszkolaka wynosi 672,22 zł, a ucznia szkoły podstawowej 826,42 zł. W dziale "Pomoc społeczna" przedstawione zostały wydatki związane z m.in. z zasiłkami dla potrzebujących. Okazuje się, że miesięczny ich koszt wynosi 900 tys. zł, z czego 220 tys. to środki z budżetu miasta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.