PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile kosztuje zima?

  • lk    16 stycznia 2011 - 12:43
Ile kosztuje zima?

Zima odpuściła i za oknami mamy do czynienia raczej z jesienną aurą. Jednak ostatnie tygodnie były ciężkie, zarówno dla zmotoryzowanych jak i drogowców. Wzrosły też koszty zimowego utrzymania dróg.
Mamy dopiero połowę obecnej pory roku, a samorządy wydały już wiele pieniędzy na utrzymanie dróg. Na przykład powiat kędzierzyńsko-kozielski przeznaczył pół mln zł na odśnieżanie należących do niego jezdni i chodników. Kwota w 90% dotyczy samego tylko grudnia. Najgorzej było w gminie Pawłowiczki, która ze względu na ukształtowanie terenu i nawiewający z pól śnieg stwarza każdego roku najwięcej trudności. Korzystając z okazji, Powiatowy Zarząd Dróg zabrał się za miejsca, w których powstały ubytki. Wszędzie tam, gdzie warunki na to pozwalają drogowcy łatają dziury. 

Najwięcej w Polsce na odśnieżanie wydaje Warszawa. Na sezon zimowy 2010/2011 władze stolicy zarezerwowały na ten cel 95 mln zł. W Krakowie na walkę ze śniegiem odłożono 29 mln zł, we Wrocławiu 17 mln zł, a w Poznaniu 25 mln zł.

Ale nie tylko Polska przez ostatnie miesiące tonęła w śniegu. Wystarczyło spojrzeć na kraje ościenne, by przekonać się, że niemal wszędzie sytuacja wyglądała podobnie. Póki co, synoptycy mają dla nas nieco lepsze wieści, pozostaje więc mieć nadzieję, że tak intensywne, jak jeszcze niedawno, opady białego puchu już za nami.

Czytaj też:

Trzeba machać łopatą 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Spioch, 2011-01-17 10:13:07

    stanowczo za duzo ta zima kosztuje, mozna byloby pomyslec o zredukowaniu kosztow !!
  • Pieniążek, 2011-01-16 15:39:29

    Zima niewątpliwie z wszystkich pór roku jest najdroższa.