PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile lat miasta będą spłacać swoje długi?

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    9 lipca 2012 - 06:37
Ile lat miasta będą spłacać swoje długi?

28 mld zł w sumie sięgnęło w ubiegłym roku zadłużanie miast. Gdyby trzeba było je spłacić tylko z nadwyżki operacyjnej, zajęłoby to średnio 10 lat.
Aż w 28 miastach na prawach powiatu stosunek wartości zobowiązań do nadwyżki przekracza nawet 10 lat (w tym w czterech w ogóle nie było nadwyżki) – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: 130 gmin i miast przekroczyło progi zadłużenia

Siemianowicom Śląskim spłata długu z nadwyżki zajęłaby 132 lata, a Łodzi – 93 lata. Źle wygląda także sytuacja w Warszawie (26 lat), Wrocławiu (18 lat) czy Gdyni i Bydgoszczy (po 14 lat).

Czytaj też: Groźny wskaźnik zadłużenia samorządów

Z drugiej strony mamy 14 miast, których polityka finansowa jest bardzo zdyscyplinowana. W ich przypadku wskaźnik spłaty długu to 5 lat i mniej.

Najlepsze pod w tym względem jest Jastrzębie-Zdrój, która w ogóle nie ma długów. Nieźle jest też np. w Katowicach (dwa lata). Co ciekawe, niskimi zobowiązaniami wobec w stosunku do nadwyżki może się pochwalić też Kraków (6 lat) – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Horror - dlugi, 2012-07-09 22:07:17

    Czy istnieja inne zrodla dochodow niz nadwyzki operacyjne ? Chyba, ze uda sie zaksiegowac w RIO prezenty od Swietego Mikolaja.