PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile pieniędzy z 1 procenta trafia do organizacji pożytku publicznego?

  • MIW    6 marca 2017 - 11:49
Ile pieniędzy z 1 procenta trafia do organizacji pożytku publicznego?
Polacy coraz częściej korzystają z możliwości odpisu 1 procenta swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. (fot. www.mpips.gov.pl)

• Rozliczający się z fiskusem Polacy coraz częściej korzystają z możliwości odpisu 1 procenta swojego podatku na organizacje pożytku publicznego.
• Nie wszystkie organizacje korzystają jednak równomiernie z tego wzrostu. Można wręcz mówić o rosnącym rozwarstwieniu wśród OPP ze względu na otrzymywane kwoty z 1 proc.
• Wolimy przekazywać pieniądze na duże organizacje. Do organizacji działających na terenie gminy trafia znikomy procent.
Opublikowany właśnie przez GUS raport dotyczący organizacji pożytku publicznego i kwot przekazywanych na ich finansowanie przez obywateli w ramach 1 procenta swojego podatku pokazuje, że od roku 2004 do 2015 liczba zarejestrowanych w Polsce OPP wzrosła z 2200 do 9000 (aktywną działalność prowadziło 8800 organizacji, czyli ok. 10 proc. mogących ubiegać się o ten status).

Z danych GUS wynika, że odpisy 1 proc. od podatku PIT za rok 2014 otrzymało w roku 2015 ok. 7900 organizacji pożytku publicznego. Średnia wysokość przekazanych łącznie sum wyniosła 70,7 tys. zł, przy czym większość OPP takich pieniędzy nie ogląda. W praktyce bowiem połowa z nich otrzymała nie więcej niż 5 tys. zł. Jak wylicza GUS pieniądze z 1 procenta trafiały głównie do organizacji działających na terenie całego kraju (72 proc.), fundacji (70 proc.) i jednostek zajmujących się zdrowiem (52 proc.).

Kwota przekazywana w ramach odpisu 1 proc. podatku na OPP systematycznie rośnie.Źródło: GUS

Z roku na rok kwota przekazywana w ramach 1 proc. na OPP systematycznie rośnie.

O ile w roku 2004 było 10 mln zł, to w roku 2016 (czyli za rok 215) było to już 618 mln zł. Z możliwości takiej skorzystało już blisko 13,2 mln podatników. Dane GUS pokazują jednak, że nie wszystkie organizacje korzystają z tego wzrostu – o ile bowiem przeciętne wpływy z 1 proc. w ciągu ostatnich 6 lat wzrosły o prawie 1/4 (z 61,5 tys. zł. do 76,2 tys. zł), to już mediana uległa obniżeniu (z 5800 do 5000 zł), co – jak stwierdza GUS – „oznacza zwiększające się rozwarstwienie OPP pod względem otrzymywanych kwot z 1 proc. PIT”.

Aż 65 proc. kwoty przekazanej w 2015 r. OPP trafiło do 1 procenta tych organizacji (o przychodach powyżej 1 mln zł). Z kolei dla 2/3 organizacji pożytku publicznego przychody z tytułu 1 procenta nie przekroczyły 10 tys. zł.

Połowa OPP nie otrzymuje jednak z 1 proc. więcej niż 5000 zł.Źródło: GUS

Z raportu GUS wynika, że choć wśród OPP zdecydowanie dominują stowarzyszenia i organizacje społeczne (74 proc.), to w walce o pieniądze z 1 proc. najskuteczniejsze są fundacje, które pozyskują 70 proc. całości funduszy z tego tytułu (stowarzyszenia i organizacje społeczne jedynie 27 proc.).

Ponad połowę wszystkich pieniędzy z 1 proc. otrzymały organizacje zajmujące się ochroną zdrowia. Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znalazły się organizacje zajmujące się pomocą społeczną i humanitarną (27 proc.) oraz edukacją, wychowaniem i badaniami naukowymi (8 proc.).

Czytaj : 1 procent podatku zostaw w swoim mieście. Tak dziś robią tylko nieliczni

Raport GUS wyraźnie pokazuje, że Polacy nie stawiają na lokalność. Ponad 80 proc. kwoty z 1 proc. trafiło do dużych organizacji, które swoim zasięgiem przekraczają granice województwa. Do organizacji działających co najwyżej na terenie gminy (choć do tego grona zalicza się co piąta OPP) trafiło zaledwie 3 proc. przekazanych przez podatników funduszy.

Większość pieniędzy z 1 proc. trafia do wąskiej grupy OPP. Źródło: GUS

Z opracowania GUS wynika jeszcze jeden wniosek: maleje grupa organizacji, które prowadzą płatne kampanie na rzecz pozyskiwania pieniędzy z 1 procenta – o ile w roku 2011 było 36 proc. ogółu, to w roku 2015 już tylko 23 procent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • mzakrzewski, 2017-03-13 08:39:06

    Do MP: Radzę zapytać, jak te zbierane na dzieci pieniądze są dzielone. Ile idzie dla potrzebujących a ile na koszty organizacyjne.Wiadomo, każda zbiórka kosztuje, ale... Pieniądze z 1 proc jest bardzo łatwo ukręcić, darczyńca nie ma wiedzy, co się z nimi dzieje. Sprawozdania zamieszczane na pozyte...k.gov.pl można pisac dowolnie, tego nikt nie weryfikuje.  rozwiń
  • MP, 2017-03-13 00:29:42

    Chętnie wsparłabym organizację lokalną, ale od lat zawsze jest jakieś dziecko, którego rodzice - moi znajomi - za pośrednictwem ogólnokrajowej fundacji zbierają 1% na leczenie lub rehabilitację. Więc lokalni sportowcy, naukowcy i działacze muszą poczekać. I pewnie większość ludzi tak ma. Chętnie ...zapoznałabym się z wynikami badań, które by sprawdzały, jaką część funduszy zebranych przez wielkie OPP stanowią wpłaty na cel szczegółowy, dla konkretnej osoby, a nie dla organizacji ogólnie.  rozwiń