PARTNER PORTALU
 • BGK

Ile powiatów powinno być w Polsce

 • PAP    9 stycznia 2013 - 09:34
Ile powiatów powinno być w Polsce

MAC chce zwiększyć zachęty do łączenia się jednostek samorządu terytorialnego na poziomie gminnym i powiatowym – zapowiada wiceminister Magdalena Młochowska.
Według niej powiaty należy zachować, jednak celowa jest dyskusja o tym, ile powinno ich być w Polsce. Resort chce też umożliwić samorządom redukcję wydatków na m.in. administrację, np. poprzez tworzenie centrów usług wspólnych.

„Możemy powiedzieć ostrożnie, że to są oszczędności ok. miliarda zł rocznie - jeżeli samorządy skorzystają z możliwości zmian" - przekonywała Młochowska.

„Uważam, że powiat jest potrzebny, dyskutować możemy raczej o tym, ile powiatów powinno być w Polsce, jak powinna wyglądać siatka powiatów" - powiedziała dziennikarzom. Nie chciała określić, ile powiatów docelowo powinno być w naszym kraju, gdyż „to temat do dyskusji".

„Mówię szczerze i otwarcie - to co my robimy, to zwiększamy zachęty do łączenia się jednostek samorządu terytorialnego (JST) i zmieniamy przepisy w tym zakresie" - oświadczyła.

Jak wyjaśniła, w tej chwili istnieją zachęty finansowe do łączenia się JST w postaci o 5 proc. wyższych wpływów z PIT przez 5 lat. Jednak - jak przyznała - do tej pory nie mieliśmy do czynienia z dobrowolnym łączeniem się JST. Według Młochowskiej MAC chce zostawić ten o 5 proc. wyższy wpływ z PIT-u, lecz będzie się opierać „na innych średnich" tak, by te jednostki, które mają niskie wpływy z PIT-u, w przypadku połączenia się miały zapewnione wyrównanie dodatkowego wpływu do poziomu średniej krajowej.

„Najmniejsze jednostki często mają bardzo mały wpływ z PIT-u. Trzeba więc proporcjonalnie tak zmienić te zachęty, aby dla małych jednostek były one również interesujące. Zamiast wpływów faktycznie wynikających z PIT, będziemy się opierać na średnim wpływie z PIT - dla jednostek, które są poniżej średniej. Dla jednostek powyżej średniej nic się nie zmieni, żeby też nie było tak, że większe jednostki tracą na zmianach, które wprowadzamy" - tłumaczyła.

„Wiemy np., że Zielona Góra będzie starała się połączyć z gminą Zielona Góra. Mam nadzieję, że to będzie przykład udany. Nie chcemy, żeby ktoś, kto wykonuje teraz naprawdę dużą pracę (...) tracił na zmianach, które będziemy wprowadzać" - dodała Młochowska.

Jak mówiła, MAC nie ma żadnych danych, ile jednostek mogłoby się połączyć. „Wiemy, że gmin poniżej 5 tys. mieszkańców w Polsce jest ok. 600. Wiemy, że powiatów, które tak naprawdę nie spełniają jeszcze pierwotnych założeń reformy (50 tys. mieszkańców i minimum 5 gmin) jest siedemdziesiąt kilka" - podała.

Przyznała, że zdaje sobie sprawę, iż nie wszystkie takie jednostki można połączyć, choćby ze względów geograficznych, takich jak np. górskie położenie. O łączeniu się - podkreśliła - powinny decydować same samorządy.

Młochowska poinformowała, że te propozycje dopiero pójdą do uzgodnień międzyresortowych. Jak mówiła, dotychczasowym przebiegiem rozmów z innymi resortami jest pozytywnie zaskoczona. „Te podstawowe rzeczy, najważniejsze zmiany są uzgodnione tak naprawdę" - oceniła.

Dziennikarzom przekazano raport pt. „Ocena sytuacji samorządów lokalnych" - dotyczy on szczebla gmin i powiatów.

W efekcie raportu w najbliższych tygodniach MAC planuje wyjść z założeniami ustawy o poprawie warunków świadczenia usług na rzecz mieszkańców. „Chcemy trochę odejść od mówienia o instytucjach, przechodząc do mówienia o zadaniach. Samorządy mają realizować konkretne zadania, a nie posiadać konkretne instytucje" - tłumaczyła.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (13)

 • Dreszer, 2013-03-12 10:30:49

  Zgadzam się z Obywatelką. Powiaty to sztuczny i nikomu niepotrzebny twór. (za wyjątkiem tych którzy w nich pracują) Trudno mi się z tym pogodzić, że z moich podatków jest to utrzymywane. Gminy powinny być ustanawiane dla minimum 25 tys. Mieszkańców i na obszarze na którym będą zasoby do realizacji ...ich zadań (chodzi o tereny na cmentarze, zakłady utylizacyjne, itp)  rozwiń
 • Obywatelka, 2013-01-16 00:23:12

  Powiaty to sztuczne, niepotrzebne twory. Są zupełnie niewydolne. Moje obserwacje czynione systematycznie w 7 powiatach na terenie których pracuję wskazują, że powiaty nie stymulują, a ograniczają rozwój regionalny. Zgadzam się również z dajan55, że są przechowalnią rodziny, znajomych i zaplecza part...yjnego partii rządzących i opozycyjnych. To jest destrukcyjne, obrzydliwe, niemoralne i nieetyczne. Rzeczywiście gminy z powodzeniem i bez "bólu" zrealizują wszystkie zadania powiatów. Niestety propozycje zmian, o których przeczytałam wyżej wydają mi się pozorne i śmieszne. Wnioskuje, że stanowiska ministerialne zajmuje się chętnie i łatwo, trudniej wziąć odpowiedzialność za odważniejsze i efektywniejsze decyzje, bo przecież to wbrew partii, która Państwa Urzędników ministerialnych namaściła. Szkoda mi mojego kraju.  rozwiń
 • dajan55, 2013-01-14 10:13:47

  Powiaty SĄ NIEPOTRZEBNE !!!. Wszystkie sprawy obywateli z powodzeniem a może jeszcze lepiej załatwi gmina - nie ma potrzeby dublowania !!!. Ale gdzie będzie pracować zaplecze partyjne - gdzie znależć dla nich intratne posadki - oto jest pytanie !!!???. I o to się cała sprawa rozbija !