PARTNER PORTALU
  • BGK

Imprezy masowe: Kraków wprowadza kaucję i ubezpieczenie dla organizatorów

  • MN    27 grudnia 2016 - 12:19
Imprezy masowe: Kraków wprowadza kaucję i ubezpieczenie dla organizatorów
Nawierzchnia rynku w Krakowie będzie lepiej chroniona. (fot. Tomasz Stankiewicz/krakow.pl)

• Kraków ma dosyć zniszczeń, jakie powodują organizatorzy imprez masowych na rynku.
• Miasto zaostrza przepisy i nakaże takim organizatorom wpłatę kaucji, na pokrycie kosztów ewentualnych zniszczeń.
• Urzędnicy tłumaczą, że nie chcą, aby szkody pokrywał Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Władze Krakowa tłumaczą, że być może wprowadzenie obowiązku wpłacenia kaucji i wykupienia ubezpieczenia spowodują, że firmy i przewoźnicy będą bardziej ostrożni w trakcie pracy na rynku. Chodzi o takie sytuacje, gdy organizowane są na rynku np. imprezy masowe, wymagające użycia ciężkiego sprzętu i montażu konstrukcji, po których nawierzchnia może wymagać naprawy.

- Organizatorzy dużych imprez za każdym razem dostają od nas wytyczne, gdzie mogą wjechać, jakie podkłady powinni zastosować, ale i tak zdarzają się sytuacje, że nie stosują się do tych zasad i pojawiają się szkody. Potem bardzo trudno jest wyegzekwować od nich zapłatę, a nie chcemy, by ZIKiT wykonywał remont z własnych środków – mówi Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora w ZIKiT w Krakowie.

Ponadto w dużych rozładunkach, podczas których ryzyko pojawienia się szkód jest największe, będą uczestniczyć pracownicy ZIKiT. Do końca roku w Krakowie gotowe będą wideo rejestratory, dzięki którym bez problemu urzędnicy ustalą, czy płyta rynku lub jej okolica nie zostały uszkodzone.

Kaucja będzie uzależniona od tonażu pojazdu wjeżdżającego w obszar Starego Miasta, podobnie jak wjazd na ulice prowadzące na Mały Rynek, plac Szczepański czy plac Mariacki. Zniszczenia, które będzie pokrywać kaucja, nie muszą być mechaniczne. Miasto może pobrać pieniądze również np. za rozlanie oleju czy innej szkodliwej substancji.

Czytaj też: Warszawiacy zapłacą podatek od umorzonych długów?

Czy będzie dało się uniknąć kary za zniszczenia? To raczej mało możliwe, rynek jest wyjątkowo delikatny. - Płyta Rynku Głównego wykonana jest z płyt granitowych, co powoduje, że jest bardziej narażona na zniszczenia wywołane obciążeniami dynamicznymi lub statycznymi pochodzącymi od ruchu samochodów ciężkich lub ustawionych konstrukcji czy obiektów w porównaniu z nawierzchnią wykonaną z kostki granitowej - tłumaczy Olewicz.

Dodatkowo krakowscy inspektorzy ZIKiT potwierdzają, że po niemal każdej dużej imprezie nawierzchnia Rynku lub otaczających go dróg jest bardziej lub mniej uszkodzona.

Nowe przepisy wejdą w życie od 2017 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.