PARTNER PORTALU
  • BGK

Indywidualny wskaźnik zadłużenia. Wraca problem art. 243 ustawy o finansach publicznych

  • pt    7 grudnia 2016 - 19:41
Indywidualny wskaźnik zadłużenia. Wraca problem art. 243 ustawy o finansach publicznych
Zdaniem samorządowców, metodologia obliczania możliwości obsługi zadłużenia obarczona jest wadami (fot. pixabay.com)

• Zarząd Związku Powiatów Polskich wystąpił z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji art. 243 ustawy o finansach publicznych w zakresie zmiany metodologii obliczania wskaźnika zadłużenia jednostki samorządu terytorialnego.
• Samorządowcom marzą się zmiany metodologii obliczania tego wskaźnika.
Jak przypomina ZPP, wskaźnik zadłużenia wyznaczony jest jako relacja nadwyżki dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi, powiększona o dochody ze sprzedaży majątku, do dochodów ogółem i określa wartość graniczną, jaką samorządy mogą przeznaczyć na obsługę długu publicznego.

Zdaniem samorządowców, wskazana metodologia obliczania możliwości obsługi zadłużenia obarczona jest wadami, do których można zaliczyć:

- obliczanie wskaźnika wyłącznie na podstawie wielkości historycznych (trzy lata poprzedzające rok budżetowy), bez uwzględnienia bieżącej sytuacji finansowej;

- zastosowanie formuły, w której wydatki bieżące na obsługę długu znajdują się zarówno po lewej, jak i po prawej stronie wzoru, co powoduje istotną deformację wskaźnika;

- brak możliwości wyłączenia z łącznej kwoty spłaty zadłużenia, spłaty wynikającej z restrukturyzacji zadłużenia.

Czytaj: Indywidualny wskaźnika zadłużenia: JST liczą na zmianę

Jak podkreślają członkowie ZPP, konstrukcja wskaźnika prowadzi do kuriozalnych sytuacji, w których cześć samorządów, pomimo posiadanych środków na spłatę zadłużenia, zmuszana jest do wydłużenia okresu spłaty długu, co z kolei generuje dodatkowe koszty w postaci odsetek bankowych.

- Nie można również pomijać faktu podejmowania przez niektóre samorządy działań mających na celu poprawę wskaźnika, takich jak sprzedaż lub stosowanie leasingu zwrotnego majątku czy subrogacja długu – czytamy w stanowisku.

- Zdajemy sobie sprawę z potrzeby ograniczenia deficytu finansów publicznych, zwracamy jednak uwagę, że nadmierne czy nieracjonalne restrykcje nałożone na samorządy, utrudniają a w niektórych przypadkach uniemożliwiają prowadzenie lokalnych inwestycji, co wpływa negatywnie na tempo wzrostu PKB – dodają członkowie ZPP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.