PARTNER PORTALU
  • BGK

Informacje sektora publicznego: Udostępnianie bez ograniczeń i bezpłatnie

  • Włodzimierz Kaleta    5 stycznia 2016 - 09:32
Informacje sektora publicznego: Udostępnianie bez ograniczeń i bezpłatnie

Wkrótce każdy będzie miał możliwość skorzystania z aplikacji na smartfony z najlepszymi dziełami z Luwru. Fot. Pixabay.com

Wkrótce każdy będzie miał możliwość skorzystania z aplikacji na smartfony z najlepszymi dziełami z Luwru czy muzeum w Wiedniu.
Korzystać też będzie można z zasobów archiwalnych instytucji państwowych, bibliotek czy muzeów innych krajów europejskich.

Tak się stanie, kiedy Sejm przyjmie projekt ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, zaopiniowany wcześniej pozytywnie przez sejmowe komisje, m.in. kultury i środków przekazu.

– Wówczas każdy będzie mógł oglądać zbiory muzeów europejskich na nośnikach elektronicznych za darmo – – twierdzi Witold Kołodziejski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Nowe przepisy pozwalają na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz zgodę na ich twórcze wykorzystywanie zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Odnosi się to również do internetu.

Ponownemu wykorzystywaniu nie podlegają utwory oraz bazy danych, do których prawa własności intelektualnej przysługują podmiotom trzecim.

Bez ograniczeń i bezpłatnie

Naczelny Sąd Administracyjny przyjął bowiem szerokie pojęcie informacji publicznej i sprawy publicznej. Uznał, że informacją publiczną jest każda wiadomość wytworzona przez szeroko rozumiane władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne, a także inne podmioty, które tę władzę realizują.

Nowa ustawa jest szansą dla polskich i europejskich przedsiębiorców, którzy chcą wykorzystywać tego typu zasoby. Co ważne projektowana ustawa zachowa zasadę, zgodnie z którą udostępnianie informacji sektora publicznego będzie bez ograniczeń i bezpłatnie. Dostęp do tych danych jest konstytucyjnym prawem każdego obywatela.

Więcej tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.