PARTNER PORTALU
  • BGK

ING pozyskał kredyty dla samorządów na 750 mln zł

  • pap/wnp.pl    28 września 2009 - 12:47

ING Bank Śląski w 2009 roku podpisał kredyty dla jednostek samorządu terytorialnego za 750 mln zł i liczy, że do końca roku 90 proc. z nich zostanie uruchomionych - poinformował PAP Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego.
- Bardzo dużo kredytów udzielamy miastom. W tym roku wzięliśmy udział w 162 przetargach na kredyty dla jednostek samorządu terytorialnego i wygraliśmy 77 z nich na kwotę 750 mln zł, czyli dużo więcej niż w zeszłym roku - powiedział w poniedziałek Bolesławski w wywiadzie dla PAP. - Około 20 proc. tych kredytów zostało uruchomionych, w sumie jednak około 90 proc. uruchomi się do końca roku - dodał. Bolesławski poinformował, że dzięki wysokiej aktywności banku na tym rynku zwiększa się udział kredytów dla jednostek samorządu terytorialnego w portfelu kredytów korporacyjnych banku. - Kredyty na ten cel udzielane są na lepszych marżach niż przed kryzysem, a ryzyko na nie jest mniejsze niż w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw - powiedział Bolesławski.

Kredyty korporacyjne ING Banku Śląskiego spadły kw/kw o 3 proc., do 17,23 mld zł. Udział banku w rynku kredytów korporacji na koniec II kwartału wzrósł do 6,38 proc. z 6,25 proc. pod koniec I kwartału.

Wiceprezes ocenił, że ostanie miesiące przyniosły ożywienie w kredytach korporacyjnych. - Nadal mamy optymistyczny pogląd na to, co się będzie działo na rynku kredytów korporacyjnych. Nasze opinie potwierdzają ostatnie miesiące. Tak jak z reguły okres wakacyjny jest spokojny, tak teraz był on w naszej ocenie aktywny - powiedział Bolesławski.

- Zapytań o kredyty inwestycyjne jest ostatnio zdecydowanie więcej niż wcześniej i optymizm przedsiębiorców jest dużo wyższy. Widzimy wyraźne ożywienie, kontynuowane w lipcu i sierpniu, na rynku stalowym, a także poprawę sytuacji deweloperów - dodał.

Depozyty klientów korporacyjnych spadły w II kwartale kw/kw o 2 proc. do 13,1 mld zł.

- Nie uczestniczymy w wojnie depozytowej, co nie znaczy, że spadają nam obroty na rachunkach bieżących, bo one nam wzrosły w stosunku do zeszłego roku. Nadal pozyskujemy nowe podmioty, a te, które mamy w portfelu, przynoszą nam większą część swoich obrotów - powiedział Bolesławski.

W I kwartale 2009 roku bank zawiązał 35 mln zł rezerw na opcje walutowe, a w II kwartale odpisy na ten cel wyniosły 46,5 mln zł.

Bolesławski spodziewa się, że w przyszłości część rezerw związanych z opcjami walutowymi będzie rozwiązana. - Opcje powoli wygasają, co kwartał jest ich coraz mniej w kosztach ryzyka. Nadejdzie też taki moment, że będziemy rozwiązywać rezerwy na nie - powiedział Bolesławski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.