PARTNER PORTALU
 • BGK

Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców woj. śląskiego ma przepisy wykonawcze

 • PAP/PSZ    20 listopada 2017 - 13:03
Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców woj. śląskiego ma przepisy wykonawcze
Statut województwa jest aktem prawa miejscowego o podstawowym znaczeniu dla samorządu wojewódzkiego. (fot. slaskie.pl)

Uchwałę określającą zasady i tryb wykonywania inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców województwa śląskiego przyjął 20 listopada sejmik tego regionu. Brak tych przepisów dotąd uniemożliwiał korzystanie z uchwalonej w maju br. inicjatywy uchwałodawczej przez mieszkańców.
• Dotychczas inicjatywa uchwałodawcza przysługiwała jedynie sejmikowi, zarządowi województwa oraz marszałkowi.

• Projekt zmiany w statucie woj. śląskiego zgłosili radni Ruchu Autonomii Śląska.

• Aby umożliwić mieszkańcom woj. śląskiego inicjatywę uchwałodawczą, stosowna zmiana w statucie musiała zostać uzgodniona z Prezesem Rady Ministrów.

Zgodnie z majową uchwałą, która wprowadziła zmianę w statucie województwa w tym zakresie, mieszkańcy woj. śląskiego mogą wnosić pod obrady tamtejszego sejmiku projekty własnych uchwał - pod warunkiem zebrania pod każdym 10 tys. podpisów.

Podobne rozwiązanie jest już stosowane w polskich samorządach. Inicjatywę uchwałodawczą przyznaje grupom mieszkańców zmieniony w tym celu kilka lat temu statut woj. lubuskiego. Dopuszczają to również statuty części miast, np. Krakowa, Warszawy, Katowic, czy Poznania. W skali kraju obowiązuje prawo do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, opisane w art. 118 Konstytucji RP.

Dotąd inicjatywa uchwałodawcza przysługiwała w samorządzie woj. śląskiego sejmikowi (grupie co najmniej czworga radnych, klubom, komisjom, przewodniczącemu sejmiku), a także zarządowi województwa oraz marszałkowi. Zmiana nadała prawo do inicjatywy uchwałodawczej "grupie co najmniej 10 tys. mieszkańców województwa, na zasadach i trybie określonych przez sejmik".

Wśród wymaganych elementów projektów zgłaszanych przez mieszkańców w majowej uchwale wskazano "wykaz co najmniej 10 tys. mieszkańców województwa popierających projekt uchwały, zawierający: imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL i własnoręczny podpis".

Uchwalone 20 listopada przepisy uściśliły m.in., że wykaz (10 tys. mieszkańców popierających projekt), prócz powyższych elementów, powinien zawierać: oświadczenie o wskazaniu przedstawiciela upoważnionego do reprezentowania mieszkańców w pracach nad projektem (wraz z jego adresem do korespondencji), oświadczenie o udzieleniu poparcia projektowi, oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu udzielenia poparcia projektowi i oświadczenie o wyrażeniu zgody na udostępnienie danych osobowych z rejestru PESEL.

Ponadto m.in. na każdej stronie wykazu powinien znajdować się tytuł projektu uchwały i informacje o wymaganych oświadczeniach, a wskazany w wykazie przedstawiciel przekazuje przewodniczącemu sejmiki swoją zgodę na reprezentowane mieszkańców.

W poniedziałek 20 listopada przedstawiciel kancelarii sejmiku zasygnalizował, że dla korzystania z inicjatywy obywatelskiej zostaną przygotowane m.in. wzory dokumentów zawierające wszystkie wymagane procedurą elementy.

Majowy projekt zmiany w statucie woj. śląskiego zgłosili radni Ruchu Autonomii Śląska. Działacze RAŚ wielokrotnie podnosili w ostatnich latach postulat dopuszczenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Był on formułowany w kampanii wyborczej w 2014 r. Projekt uchwały w tej sprawie trafił do przewodniczącego sejmiku już w lipcu 2015 r.

Uzasadniając wprowadzenie takiej możliwości RAŚ przekonywał, że obywatelska inicjatywa uchwałodawcza powinna być standardem na wszystkich poziomach samorządu - jako narzędzie zgłaszania postulatów przez grupy, które nie są dość mocno reprezentowane w organach przedstawicielskich.

Przekonując o potrzebie nadania inicjatywy uchwałodawczej grupom mieszkańców RAŚ wskazywał też m.in., że prawo obywateli do inicjatywy ustawodawczej czy uchwałodawczej jest elementem demokracji bezpośredniej, wzmacnia wspólnoty lokalne i wspólnoty interesów, a przez to społeczeństwo obywatelskie.

Statut województwa jest aktem prawa miejscowego o podstawowym znaczeniu dla samorządu wojewódzkiego. Określa m.in. zadania i zakres działania województwa, funkcjonowanie władz regionu, organizuje prace urzędu marszałkowskiego i wojewódzkich jednostek organizacyjnych, reguluje zasady finansowania samorządu, kwestie dotyczące mienia, czy zasady współpracy zagranicznej województwa.

Aby umożliwić mieszkańcom woj. śląskiego inicjatywę uchwałodawczą, stosowna zmiana w statucie musiała zostać uzgodniona z Prezesem Rady Ministrów. O swojej zgodzie premier Beata Szydło poinformowała w piśmie z 27 marca br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.