PARTNER PORTALU
  • BGK

Innowacyjne firmy z Częstochowy częściowo zwolnione z podatku

  • PAP    12 marca 2013 - 20:44
Innowacyjne firmy z Częstochowy częściowo zwolnione z podatku

Od wtorku firmy w Częstochowie, które wykorzystują innowacyjne technologie mogą liczyć na częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości. Warunkiem jest zainwestowanie co najmniej 50 tys. zł i stworzenie nowych miejsc pracy.
We wtorek weszła w życie uchwała częstochowskiej Rady Miasta, określająca zasady korzystania z ulg. To już trzecia podobna regulacja w tym mieście, dająca ulgi przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy.

Wcześniejsze uchwały dotyczyły zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach tzw. pomocy de minimis oraz regionalnej pomocy inwestycyjnej. Teraz skorzystano z możliwości wsparcia inwestycji technologicznych.

Aby skorzystać z ulg, inwestor musi złożyć stosowny wniosek w urzędzie miasta przed rozpoczęciem nowej inwestycji technologicznej. Oprócz wydania określonych środków, warunkiem jest stworzenie w ciągu dwóch lat nowych miejsc pracy i utrzymanie ich przez kolejne co najmniej pięć lat. Dla małych i średnich firm skrócono ten okres do trzech lat. Korzystający z pomocy nie mogą zalegać z podatkami czy opłatami lokalnymi.

Podstawowe zwolnienie podatkowe dotyczy 50 m kw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części, zajętych na prowadzenie działalności technologicznej, w sytuacji gdy inwestor wydał na ten cel co najmniej 50 tys. zł i stworzył do pięciu nowych miejsc pracy. Za każde kolejne zainwestowane 50 tys. zł z podatku zwalnia się dodatkowe 50 m kw. powierzchni.

Jeżeli wartość inwestycji była mniejsza lub równa 3 mln zł, zwolnienie podatkowe przysługuje na pięć lat. W przedziale 3-10 mln zł jest to 10 lat, a powyżej tej kwoty - 15 lat. Utworzenie każdych kolejnych trzech miejsc pracy wydłuża okres zwolnienia podatkowego o pół roku.

Zwolnienia przewidziane w częstochowskich uchwałach nie obejmują nieruchomości zajętych na prowadzenie stacji paliw, działalności instytucji finansowych, handlu oraz usług w zakresie najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Według urzędników dzięki rozwiązaniom wprowadzonym przez częstochowski samorząd w mieście powstało już kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Chodzi o obowiązujące już zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach programu tzw. pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy oraz w ramach programu regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Jesienią ubiegłego roku ze zwolnień korzystało już ok. 10 firm. Szacunkowa łączna kwota zwolnienia z podatku od nieruchomości do 2021 roku związana z ich wnioskami to prawie 14,5 mln zł, w tym w ramach pomocy de minimis 1,6 mln zł, a w ramach pomocy regionalnej blisko 13 mln zł.

Uchwałę zwalniającą z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis częstochowscy radni przyjęli z końcem marca ubiegłego roku. Zwolnienie z podatku dotyczy tu nowych budynków, budowli lub ich części oraz gruntów przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Ulgę otrzyma przedsiębiorca, który stworzy co najmniej jedno miejsce pracy i utrzyma zwiększony stan zatrudnienia co najmniej trzy lata.

Zwolnienie dla małych i średnich firm przysługuje na maksymalnie 10 lat, a dla dużych - do sześciu lat, przy czym kwota zwolnienia nie może przekroczyć dopuszczalnego pułapu tzw. pomocy de minimis, o którym mowa w przepisach unijnych. To 200 tys. euro w ciągu trzech lat (dla sektora transportowego 100 tys. euro).

Inna - przyjęta w tym samym czasie - uchwała przewiduje zwolnienie z podatku od nieruchomości (w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej) tych przedsiębiorców, którzy inwestują w mieście i w związku z tym stworzą nowe miejsca pracy. Zwolnienie dotyczy nieruchomości nowych, kupionych na rynku lub zakupionych od podmiotów, wobec których prowadzone jest postępowanie upadłościowe.

Przysługuje na to okres maksymalnie pięciu lat, a w przypadku dużego projektu inwestycyjnego - 15 lat. Kwota zwolnienia nie może przekroczyć dopuszczalnej wartości pomocy, o której mowa w rozporządzeniu rządu z sierpnia 2008 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.