PARTNER PORTALU
  • BGK

Inowrocław wygrał w sądzie z wojewodą spór o uchwałę ws. obrony demokracji

  • aw    11 października 2017 - 15:14
 Inowrocław wygrał w sądzie z wojewodą spór o uchwałę ws. obrony demokracji
Cieszymy się z tego rozstrzygnięcia - mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia (fot. youtube)

- Nie wątpiłem, że postępowaliśmy zgodnie z prawem, a wojewoda próbuje zamknąć nam usta, zabierając nam prawo do wypowiadania się w tak istotniej nie tylko dla mieszkańców Inowrocławia sprawie - twierdzi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
• Inowrocław wygrał z wojewodą kujawsko-pomorskim spór w sądzie administracyjnym.

• Sąd administracyjny uznał, że radni mają prawo do przyjęcia sprzeciwu w formie uchwały wobec zapowiadanych zmian w polskim prawie samorządowym.

• To pierwsze w Polsce orzeczenie dotyczące tzw. rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody odnoszącego się do uchwały w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce.


Przypomnijmy - w kwietniu tego roku Rada Miejska Inowrocławia przyjęła w formie uchwały sprzeciw wobec zapowiadanych zmian w polskim prawie samorządowym.

Radni stwierdzili wówczas, że „pojawiające się w przestrzeni publicznej kategoryczne zapowiedzi radykalnych zmian w samorządowym prawie wyborczym w zakresie rewizji zakresu okręgów wyborczych, ograniczenia możliwości udziału w procesie wyborczym komitetów obywatelskich, podniesienia progów wyborczych, ograniczenia kadencyjności organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego, a także ograniczenia obywatelom ich konstytucyjnych praw i wolności, w szczególności wynikających z art. 62 Konstytucji RP – godzą w prawa obywateli Rzeczypospolitej Polskiej".

Wojewoda w czerwcu stwierdził nieważność takiej uchwały, uznając, że wypowiadanie się w takich sprawach nie należy do kompetencji radnych.

10 października Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę miasta i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody stwierdzające nieważność uchwały.

- Nie wątpiłem, że postępowaliśmy zgodnie z prawem, a wojewoda próbuje zamknąć nam usta zabierając nam prawo do wypowiadania się w tak istotniej nie tylko dla mieszkańców Inowrocławia sprawie. Cieszymy się z tego rozstrzygnięcia i zwracam uwagę, że wojewoda kujawsko-pomorski był jedynym w Polsce, który uchylił podobne uchwały innych samorządów w województwie podejmowane w trosce o zagrożoną w kraju demokrację - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Jak oceniają prawnicy miasta, zdaniem sądu wojewoda naruszył prawo materialne. Uchwała Rady Miejskiej jest aktem o charakterze wewnętrznym. Nie nakłada na żaden podmiot obowiązków, ani nie przekazuje zadań. Nie jest aktem prawa miejscowego. Jest natomiast apelem, manifestem, a zgodnie z doktryną i orzecznictwem Rada Miejska może wyrażać swoje stanowisko dotyczące spraw samorządu lokalnego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • qwert, 2017-10-26 10:05:21

    Do flaga: Może i Tusk im nie pomoże! Ale robią co mogą żeby dowalić rządowi, a wlaściwie to PiSowi! Tyle, że w samorządach tzw totalna opozycja mają silne reprezentacje. I to jest oczywiste: walczą o swoje przywileje!
  • flaga, 2017-10-16 14:11:01

    Pan Brejza - Senior i jego samorządowcy, miast skupić się na pozytywnej pracy dla mieszkańców Inowrocławia, uprawiają pyskówki z Wojewodą, bo na pewno, nie wiedzą co mają robić aby zaspokoić potrzeby mieszkańców. Albo nawet, na złość PiS-owi, nie chcą. I tak jest w większości miast i gmin gdzie jesz...cze "dmuchają w stołki" i "urzędują" POkrętacze. Dobrze, że już wybory samorządowe wkrótce. Nawet Tusk im nie pomoże.  rozwiń