PARTNER PORTALU
  • BGK

Interesy żony nie ograniczają radnego

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    31 grudnia 2012 - 08:47

Jeżeli radny pozostaje we wspólnocie majątkowej z małżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą, to nie czyni to z niego automatycznie pełnomocnika przedsiębiorcy.
Takie rozumienie przepisów przytoczył wojewoda mazowiecki w odniesieniu do uchwały jednej z gmin, którą uchylił w ramach rozstrzygnięcia nadzorczego - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Podejmując decyzję, rajcowie rozszerzająco potraktowali zapisy ustawy: ich zdaniem regulacje antykorupcyjne mają zastosowanie również do sytuacji, gdy to małżonek radnego indywidualnie prowadzi firmę, ale łączy ich stosunek wspólności majątkowej.

Z takim rozumieniem przepisów nie zgodził się wojewoda mazowiecki, ponieważ zakazy w prowadzeniu w pewnych okolicznościach firmy nakładane na radnego stanowią ograniczenie konstytucyjnej wolności działalności gospodarczej.

W związku z tym przepisy antykorupcyjne w powyższym zakresie należy interpretować ściśle, a więc zgoła inaczej, niż postąpiła rada gminy - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • SWAT, 2012-12-31 12:05:12

    Każdy ma swoje interesy,prawdaż? Bądżcie zdrowi ! Niech wam się darzy ! Szczęśliwego Nowego Roku !
  • krzyciel, 2012-12-31 11:43:12

    Moim zdaniem to wojewoda zbytnio rozciągnął zasadę konstytucyjnej wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Bo przecież wolność ta jest ograniczona w stosunku do samego radnego nie dlatego, że ją prowadzi, ale dlatego, że może korzystać ze stanowiska w celu powiększania korzyści płynących z dz...iałalności gospodarczej. Jeżeli działalność prowadzi współmałżonek radnego, to sam radny również czerpie z tej działalności korzyści - więc może chcieć wykorzystać swoje stanowisko, żeby te korzyści zwiększyć. Wydaje mi się, że zasady dotyczące ograniczeń w działalności gospodarczej związanych z osobą radnego powinny dotyczyć nie tylko współmałżonków (nawet jeśli nie pozostają we wspólnocie majątkowej), ale również pozostałych osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym - bo wszystkie osoby w tym gospodarstwie czerpią korzyści z dochodów każdej pozostałej osoby. Zatem dotyczyłoby to również dzieci jak i rodziców radnego, jeżeli prowadzą wspólne gospodarstwo. I przy okazji ukróciłoby praktykę fikcyjnego prowadzenia działalności przez członków rodziny, żeby obejść zakazy.  rozwiń