Internetu nie będzie, ale za to będzie ekologicznie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 05-08-2010
  • drukuj
Ministerstwo Ochrony Środowiska postanowiło tak dokładnie zadbać o to, by inwestycje nie miały negatywnego wpływu na przyrodę, że szykuje Polsce paraliż budowy sieci telefonii komórkowej i bezprzewodowego Internetu.
Internetu nie będzie, ale za to będzie ekologicznie

Nazwa rozporządzenia przygotowanego przez resort środowiska – „w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko” – brzmi niewinnie. W założeniu ma ono wdrażać prawo europejskie do polskiego systemu i doprecyzować system ochrony środowiska. W rzeczywistości może mieć poważne następstwa dla informatyzacji Polski – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Groźny jest zwłaszcza zapis, który mówi, że wszelkie inwestycje, które mogą powodować „negatywne skutki w środowisku” i „kumulować oddziaływania”, będą musiały uzyskiwać zgodę od urzędników na ich rozpoczęcie. Ale na jakich zasadach te „negatywne skutki” mają być oceniane, w rozporządzeniu nie sprecyzowano. Eksperci uważają, że to ewidentny bubel prawny, który może zniechęcić przedsiębiorców do inwestycji w tym sektorze.

Projekt skrytykowały już w lutym Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Komunikacji Elektronicznej. Resort środowiska nie wycofał się z niego. Także inny resort, który teoretycznie nie ma nic wspólnego z tym rynkiem, od lat blokuje tu inwestycje. Ministerstwo Zdrowia zabroniło budowania stacji bazowych telefonii komórkowej w 44 uzdrowiskach – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE