PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestorzy Lotosu na przełomie roku

  • PAP    29 marca 2011 - 05:50
Inwestorzy Lotosu na przełomie roku

Lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Grupy Lotos powinna być znana na przełomie 2011 i 2012 roku – zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad.
– Chcemy, szukając nowego inwestora, wprowadzić Grupę Lotos do jeszcze większej ligi europejskiej i światowej po to, aby z większym dostępem do złóż, technologii (...) i rynków firma się rozwijała – zaznaczył szef resortu.

Ocenił, że pod koniec tego roku, na przełomie 2011 i 2012 r., będzie znana lista potencjalnych inwestorów, zainteresowanych kupnem akcji Lotosu.

Grad podkreślił, że wstępne oferty inwestorów na zakup akcji będą znane już za kilka tygodni. Później powstanie krótka lista. Następnie inwestorzy będą badać spółkę.

Poinformował, że warunki prywatyzacji zostały wypracowane przez zarząd spółki, Ministerstwo Skarbu i doradców. Dodał, że warunki dla przyszłego inwestora określa przyjęta w listopadzie przez spółkę strategia rozwoju.

Przewiduje ona m.in. ogromne, liczone w miliardach dolarów inwestycje w wydobycie. To musi być inwestor długoterminowy, który będzie budował wartość firmy w Polsce, z siedzibą w Gdańsku.

Zaznaczył, że to będzie jedna transakcja, czyli sprzedanie 53 proc. akcji Skarbu Państwa.

Poinformował, że na Walnym Zgromadzeniu Wspólników w czerwcu zapadnie decyzja ws. dywidendy spółki. Dodał, że Ministerstwo Skarbu Państwa nie chce być pazerne na dywidendę z Grupy Lotos i weźmie pod uwagę potrzeby finansowe tej spółki.

Resort skarbu zaprosił pod koniec października ub.r. inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących ok. 53 proc. kapitału zakładowego.

Na początku marca trzy firmy poprosiły ministerstwo o przedłużenie terminu na składanie ofert wstępnych do 29 kwietnia. MSP ma poinformować do 13 maja o swojej decyzji w sprawie rozpatrzenia odpowiedzi złożonych przez inwestorów.

W poniedziałek w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos zakończono realizację Programu 10+. W obecności Premiera Donalda Tuska i ministra Skarbu Państwa, Aleksandra Grada przekazano do uruchomienia ostatnią instalację Programu 10+.

Instalacja odasfaltowania rozpuszczalnikowego (ROSE) to ostatnia z 50 instalacji, które były budowane lub modernizowane w ramach Programu 10+.

Dzięki nowoczesnym instalacjom możliwy jest głębszy przerób ropy, co pozwala na zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych, zwłaszcza oleju napędowego i paliwa lotniczego. Nowe instalacje umożliwiają też przerób różnorodnych gatunków ropy naftowej, co zwiększa konkurencyjność spółki.

Prace budowlane w rafinerii trwały trzy i pół roku. W tym czasie 3,5 tysiąca osób z ponad 90 firm przepracowało łącznie niemal 14 mln roboczogodzin.

Czytaj też: Północ Polski staje się energetycznym sercem kraju

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.