Inwestowanie w Internet będzie zadaniem własnym gmin

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 19-02-2010
  • drukuj
Rządowy program „Cyfrowa Polska” ma do 2012 r. upowszechnić w kraju szybki Internet. Duża w tym rola przypadnie samorządom.
Inwestowanie w Internet będzie zadaniem własnym gmin

Parlament pracuje nad ustawą o wspieraniu rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Ustawa ma likwidować bariery prawne i zwiększyć pozyskiwanie środków unijnych. Chodzi o zapewnienie powszechnej i jednakowej w całym kraju dostępności do Internetu. Jaką rolę mają do odegrania w tym dziele samorządy?

W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Małgorzata Darowska z kancelarii Salans, specjalistka w zakresie prawa telekomunikacyjnego, powiedziała, że prawo nie może zmuszać operatorów telekomunikacyjnych do budowania sieci tam, gdzie to się nie opłaca.

„Ustawa zakłada, że podmiotem odpowiedzialnym za budowę sieci telekomunikacyjnej w takich sytuacjach powinien być samorząd terytorialny, który może współpracować z partnerami prywatnymi. Ustawa zezwala samorządom na budowanie, nabywanie i eksploatację sieci telekomunikacyjnej, dostarczanie dostępu do internetu i świadczenie usług z wykorzystaniem posiadanej infrastruktury na rzecz zarówno obywateli, jak i przedsiębiorców” – wyjaśnia „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU