PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje kulturalne na Mazowszu

  • PAP    22 stycznia 2012 - 14:50
Inwestycje kulturalne na Mazowszu

Wyremontowane wnętrza Muzeum Narodowego, powrót kina Iluzjon do dawnej siedziby, zakończenie budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, rewitalizacja Łazienek Królewskich - to najważniejsze inwestycje kulturalne, które zostaną zrealizowane w 2012 r. w Warszawie.
W tym roku warszawiacy będą mogli odwiedzić nowocześnie zaaranżowane wnętrza Muzeum Narodowego przy Al. Jerozolimskich, obejrzeć seanse z repertuaru kina Iluzjon w wyremontowanej siedzibie przy ul. Narbutta i przechadzać się po nowych, stopniowo odnawianych alejkach w Parku Łazienkowskim. Przed wakacjami zakończy się budowa gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich, jego otwarcie w kwietniu 2013 r. upamiętni 70. rocznicę wybuchu w getcie warszawskim. Na uruchomienie Muzeum Warszawskiej Pragi w nowej siedzibie mieszkańcy stolicy poczekają co najmniej do przyszłego roku.

Wiosną 2012 r. zakończy się remont nieczynnego dziś Muzeum Narodowego w Warszawie. Podczas uroczystego otwarcia, zaplanowanego na 20 maja, zostaną zainaugurowane obchody 150-lecia muzeum. Zwiedzający wejdą w maju do zupełnie inaczej urządzonych galerii, podkreślających ciągłość i jednolitość sztuki europejskiej. Remont, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie kosztować 15 mln zł.

Na połowę 2012 r. zapowiadano koniec budowy Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej. Z powodu opóźnień w pracach budowlanych termin przesunie się prawdopodobnie o rok - poinformowała szefowa placówki Jolanta Wiśniewska. Zakończenie przebudowy i aranżacji zespołu zabytkowych kamienic, w których będzie mieścić się muzeum, ma nastąpić w 2013 r. Nowa siedziba zostanie otwarta dla publiczności najwcześniej na przełomie 2013 i 2014 r. Koszt inwestycji wynosi ok. 38 mln zł, 15 mln pochodzi ze środków unijnych, resztę pokryją władze stolicy.

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich, wznoszony na placu przy pomniku Bohaterów Getta na Muranowie, w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej, ma być gotowy do czerwca. Potem w budynku rozpocznie się instalowanie ekspozycji opowiadającej 1000 lat historii Żydów polskich, która zostanie po raz pierwszy zaprezentowana podczas otwarcia placówki w kwietniu 2013 r. Koszt budowy budynku, finansowanej przez władze miasta i resort kultury, szacuje się na 180 mln zł.

Na terenie Warszawy trwa również modernizacja zabytkowych kompleksów muzealnych. Prawie ukończono remont rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, na rozpoczęcie rewitalizacji czekają historyczne obiekty w Parku Łazienkowskim. Zaplanowano tam odnowienie m.in. Pałacu na Wyspie i Alei Chińskiej.

Muzeum Łazienki Królewskie w najbliższych tygodniach podpisze umowę w ramach funduszy europejskich, dzięki której otrzyma 32 mln na remont Pałacu na Wyspie i jego otoczenia wraz z amfiteatrem. Prace rozpoczną się prawdopodobnie w marcu. Remont Alei Chińskiej, zabytkowej ścieżki ciągnącej się ponad kilometr od Agrykoli do ul. Gagarina, sfinansują dwie spółki: chińska Minmetals Corporation i polski KGHM. Firmy przeznaczyły na ten cel w sumie 5 mln zł.

Do 2015 r. ze ścieżek w Parku Łazienkowskim ma zniknąć asfalt, zastąpi go nowoczesna żwirowa nawierzchnia. W planach muzeum znajduje się również odnowienie otoczenia pomnika Chopina, ogrodu oranżeryjnego oraz konserwacja królewskiej kolekcji dzieł sztuki. Planowane jest również przeprowadzenie modernizacji Starej Pomarańczarni. Wszystkie prace w Łazienkach mają pochłonąć 60-80 mln zł.

Do końca września ma zostać ukończony remont siedziby kina Iluzjon przy ul. Narbutta, pierwsze pokazy filmowe w odnowionej siedzibie zaplanowano na październik. Kino Filmoteki Narodowej, którego tymczasowa siedziba mieści się w gmachu Biblioteki Narodowej, miał być oddany do użytku na początku 2012 r., jednak jego modernizacja przeciągnęła się. Pieniądze na ten cel pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koszt inwestycji wynosi 16 mln zł.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.