PARTNER PORTALU
  • BGK

„Inwestycje Regionalne”. Nowa spółka celowa przejmie inwestycje w operze i filharmonii

  • MIW    19 marca 2018 - 16:23
„Inwestycje Regionalne”. Nowa spółka celowa przejmie inwestycje w operze i filharmonii
Modernizacją Opera Nova zajmie się spółka celowa (fot. Andrzej Goiński / kujawsko-pomorskie.pl)

Samorządowa spółka celowa „Inwestycje Regionalne” zajmie się rozbudową i modernizacją Opery Nowa i Filharmonii Pomorskiej, a także pozyskaniem pieniędzy na ten cel. Uchwałę w sprawie powołania spółki podjął dziś (19.03) sejmik województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Inwestycje Regionalne będą drugą spółką celową samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Pierwszą spółką tego typu w regonie były Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Spółka ta zrealizowała do tej pory inwestycje za ponad 400 mln zł. Obecnie realizuje inwestycje za 900 milionów złotych.
  • Samorządowe spółki celowe istnieją także m. in. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Inwestycje Regionalne mają być spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w 100 procentach kontrolowaną przez samorząd województwa. Jej kapitał zakładowy, pokryty w całości przez budżet województwa, wyniesie 50 tys. zł. Inwestycje Regionalne będą instytucją non profit. Cały ewentualny zysk ma być przeznaczana na działania związane z realizacją misji spółki.

Pozytywne doświadczenia

Jak podkreślają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego będzie to druga taka spółka w regionie.

Pierwszą są działające od 2009 roku Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Spółka ta zrealizowała do tej pory inwestycje za ponad 400 mln zł, obejmujące m.in. budowę nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i zespołu rehabilitacyjno-sportowego Centrum Onkologii w Bydgoszczy, a także modernizację pozostałych lecznic wojewódzkich.

Urzędnicy powołują się na ustalenia NIK, który oszacował, że gdyby placówki te prowadziły inwestycje samodzielnie, to trwałyby one odpowiednio: 19 lat (Centrum Pulmonologii), 32 lata (Szpital Obserwacyjno-Zakaźny), 45 lata (lecznica psychiatryczna w Świeciu), a nawet 223 lata (bydgoski Szpital Dziecięcy).

Czytaj: Jak rozwija się partnerstwo publiczno-prywatne. Dane według województw

Jak podaje urząd obecnie KPIM realizuje wart 900 milionów złotych drugi etap pakietu stulecia, obejmujący budowę dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego nowego miasteczka medycznego na toruńskich Bielanach i połączoną z solidną modernizacją rozbudowę Szpitala Popiełuszki we Włocławku. Kontynuowane są też inwestycje (w tym zakupy) w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, Centrum Pulmonologii i Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy oraz Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.

- Formuła KPIM się sprawdziła, dlatego chcemy ją wykorzystać stając obecnie przed koniecznością kolejnych dużych inwestycji, przede wszystkim w naszych wiodących instytucjach kulturalnych, Operze Nova i Filharmonii Pomorskiej. Jestem przekonany, że tego typu rozwiązania, stosowane także przez inne polskie samorządy, są w takich przypadkach najlepsze – podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Liczymy na wsparcie z Unii Europejskiej, w tym Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

Czytaj: Nic tak nie hamuje partnerstwa publiczno-prywatnego, jak pieniądze unijne

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.