PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycje samorządów będą się kurczyć

  • Przegląd prasy/PAP/Puls Biznesu    8 marca 2013 - 06:40
Inwestycje samorządów będą się kurczyć

W 2012 r. wydatki majątkowe samorządów spadły o 7 mld zł. Poprawy szybko nie będzie. Nie pomogą nawet przyszłoroczne wybory.
W ubiegłym tygodniu resort finansów podliczył wstępnie ubiegłoroczne wyniki gmin, powiatów i województw. Uwagę zwrócił wyjątkowo niski deficyt sektora, wynoszący zaledwie 2,7 mld zł.

Dziś wiadomo, co jest powodem - alarmuje „Puls Biznesu".

W 2012 r. samorządy przykręciły kurek z pieniędzmi na inwestycje. O ile w 2011 r. wydatki majątkowe sięgały 42,4 mld zł, to w ubiegłym roku zmniejszyły się do 35,2 mld zł, czyli o 17 proc.

Czytaj też: Deficyty samorządów poniżej planów

Gorszy od ubiegłorocznego wynik zanotowano w 2008 r. Wówczas lokalne władze wydały 31,9 mld zł. Co gorsza, ubiegłoroczny udział inwestycji w całej puli wydatków sektora komunalnego spadł poniżej 20 proc.

Gorszy odczyt tego wskaźnika ostatni raz zanotowano w 2005 r. (17,7 proc.). W zmianie sytuacji nie pomogą nawet zbliżające się wybory samorządowe, które zwykle motywowały burmistrzów i prezydentów do zwiększania wydatków i zdobywania elektoratu.

„Przynajmniej do 2014 r. inwestycje samorządów będą się zmniejszać, nawet do 30 mld zł rocznie" - prognozuje Marek Wójcik, dyrektor Związku Powiatów Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.