PARTNER PORTALU
  • BGK

Inwestycji dużo, ale może być jeszcze więcej

  • PAP/AT    22 marca 2018 - 07:15
Inwestycji dużo, ale może być jeszcze więcej
Firmy przeznaczyły na inwestycje w 2017 roku 126,2 mld zł (fot.shutterstock)

W 2017 r. najwięcej na inwestycje wydały podmioty prowadzące działalność związaną z transportem i gospodarką magazynową. Dużo mniej pieniędzy na inwestycje wydano w górnictwie oraz energetyce.
126,2 mld zł przeznaczyły na inwestycje w ubiegłym roku średnie i duże firmy; wzrost o 3,4 proc. nie zaspokaja oczekiwań, bo okoliczności - rekordowe wykorzystanie mocy produkcyjnych i niskie stopy - wyjątkowo dobrze sprzyjają wydatkom - pisze "Puls Biznesu".

Z publikacji GUS wynika, że w ubiegłym roku średnie i duże przedsiębiorstwa niefinansowe (zatrudniające co najmniej 50 pracowników) przeznaczyły na inwestycje 126,2 mld zł, a więc o 3,4 proc. więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie i ujęciu inwestycje w całej gospodarce wzrosły o 5,4 proc. - podaje "PB".

Jak czytamy w artykule, można mówić o niedosycie, bo inwestycje tych firm mają istotny udział w wartości inwestycji ogółem (w 2017 r. 35-procentowy), co oznacza, że "z łatwością mogą majstrować przy naszym inwestycyjnym silniku". "PB" podaje, że po trzech kwartałach w 2017 r. firmy notowały 1-procentowy spadek, jednak w IV kwartale osiągnęły 12,3-procentowy wzrost inwestycji.

Według "Pulsu Biznesu" więcej na inwestycje wydały podmioty prowadzące działalność związaną z transportem i gospodarką magazynową, zwiększając w 2017 r. nakłady inwestycyjne o 37,4 proc. r/r. Firmy zajmujące się handlem i naprawą pojazdów samochodowych zwiększyły nakłady o 13,1 proc., a podmioty zajmujące się przetwórstwem przemysłowym o 5,2 proc. Mniej pieniędzy na inwestycje wydano w górnictwie (spadek o 11,2 proc. r/r) oraz energetyce (11 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.